Czytelnicy 2012
We wtorek 11 czerwca 2013 roku w Czytelni Naukowej Nr XIX odbyło się uroczyste zakończenie rankingu „Czytelnicy 2012” Biblioteki Publicznej w Ursusie.

Ranking został przeprowadzony w oparciu o wyniki Elektronicznego Systemu Bibliotecznego „Sowa”. Spośród 18 000 czytelników, którzy skorzystali ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Ursusie w 2012 roku zostali wyłonieni najaktywniejsi czytelnicy. Podczas uroczystości nagrodzono również wolontariuszy BP Ursus oraz uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Henryk Linowski, Burmistrz Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień, radni Anna Lewandowska i Piotr Adamus oraz zastępca dyrektora ZGN Bogdan Zawadzki. Nie zabrakło oczywiście licznie zgromadzonych czytelników i przyjaciół BP Ursus. Uroczystość rozpoczął występ zespołu „Muzycznej Torpedy”. Wśród wykonawców był Jakub Smęt, laureat I miejsca w konkursie English Song Festival w Ursusie, który wykonał nagrodzoną piosenkę. Następnie głos zabrał Burmistrz Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień, który wyraził zadowolenie z różnorodnej działalności edukacyjno-kulturalnej Biblioteki Publicznej w Ursusie i pogratulował aktywności wolontariuszy z Koła Wolontariatu przy Bibliotece. Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Henryk Linowski również pogratulował laureatom rankingu i życzył wszystkim czytelnikom radości i satysfakcji z korzystania ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Ursusie. Prowadząca uroczystość kierownik Izabela Marczak przedstawiła informacje dotyczące wypożyczeń w 2012 roku. Księgozbiór wszystkich placówek wynosi obecnie 80 tysięcy woluminów a zasoby multimediów (audioksiążki, CD-muzyczne, filmy DVD) sięgają 5 tysięcy egzemplarzy. W 2012 roku zanotowano 196 tysięcy wypożyczeń w ciągu całego roku. Jeden procent czytelników czytało literaturę obcojęzyczną w oryginale, 14% czytelników czytało literaturę dla dzieci i młodzieży, 20% czytelników czytało - literaturę popularno-naukową, 45% czytelników czytało literaturę piękną, 20% skorzystało z multimediów.
Ze zbiorów BP Ursus w 2012 roku skorzystało prawie 18 000 czytelników reprezentujących wszystkie grupy wiekowe: czytelnicy w wieku do 15 lat stanowili 23%, czytelnicy w wieku od 16 do 24 lat stanowili 12%, czytelnicy w wieku od 25 do 44 lat stanowili 37%, czytelnicy w wieku od 45 do 60 lat stanowili 14 %, czytelnicy w wieku powyżej 60 lat stanowili 14%

Natomiast w zajęciach promujących edukację i czytelnictwo takich jak Dyskusyjne Kluby Książki, zajęcia literacko-teatralne, Muzyczna Torpeda, zajęcia plastyczne, zajęcia komputerowe, klub gier planszowych i koło wolontariatu oraz kluby malucha wzięło udział około 2 tysięcy osób.

W dalszej części spotkania zostały wręczone dyplomy i statuetki laureatom plebiscytu. Nagrody wręczono w czterech kategoriach wiekowych oraz w kategorii rodzinna biblioteka. Pierwsze miejsca zdobyli - w kategorii do 6 lat – Alina Kluk (158 przeczytanych książek); w kategorii 7-12 lat - Wiktoria Fan (237 przeczytanych książek); w kategorii 13-19 lat – Sylwia Wysmułek (163 przeczytane książki), w kategorii 20+ - Marek Soboń (458 przeczytanych książek). W kategorii „Rodzinna biblioteka” nagrodzono ex-aequo 8 rodzin: Państwa Anetę i Roberta Kabalów z córkami Julią i Patrycją; Panią Katarzynę Kamińską z córkami Dominiką i Natalią; Państwa Monikę i Krzysztofa Kilianów z córkami Agatą, Katarzyną i Marią; Państwa Annę i Marcina Łasków z synami Maciejem i Piotrem; Państwa Beaty i Rafała Matusów z córką Gabrielą; Państwa Małgorzatę i Jerzego Rychlaków z córkami Agatą i Dominiką; Panią Martę Skrzypkowiak z córką Anną i synem Bartoszem; Państwa Małgorzatę i Roberta Traczów z córką Natalią i synem Przemysławem. Nagrody w postaci statuetek i nagród książkowych wręczali laureatom zaproszeni przedstawiciele władz. Następnie nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i książkami wszystkich uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki, których zainicjowanie było jednym z najważniejszych wydarzeń w działalności Biblioteki Publicznej w Ursusie. Pierwszy DKK powstał w Bibliotece Niedźwiadek w 2011 r., animatorem jego jest starszy bibliotekarz Pani Ewa Furmanik. Drugi DKK został utworzony w Bibliotece Skorosze w 2012 roku. Opiekunem grupy jest starszy bibliotekarz Pani Sylwia Zuzelska. W spotkaniach Klubów uczestniczy łącznie około 40 osób. To co najbardziej zdumiewa i cieszy to niezwykle żywa atmosfera spotkań i wspaniałe pełne emocji dyskusje o literaturze i kulturze trwające często dłużej niż przepisowe dwie godziny. Kolejnym ważnym wydarzeniem było wręczenie dyplomów i statuetek 40 wolontariuszom Biblioteki Publicznej w Ursusie przez Burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesława Krzemienia i Przewodniczącego Rady Dzielnicy Ursus Henryka Linowskiego. Koło Wolontariatu BP Ursus działa od 2005 roku prowadzi szeroką działalność na rzecz czytelników BP Ursus poprzez pełnienie dyżurów na stanowiskach bibliotecznych, porządkowanie zbiorów, dostarczanie książek i filmów DVD osobom niepełnosprawnym do domów w ramach akcji „Książka na telefon” oraz pomoc w organizacji zajęć edukacyjnych i wydarzeń kulturalno-oświatowych. Specjalne wyróżnienia otrzymała Gabriela Matus za pełnienie funkcji gospodyni Koła Wolontariatu oraz Rita Nowacka za wyjątkowe zaangażowanie w działalność Koła i aktywny udział w międzynarodowym projekcie promującym czytelnictwo „Get Into Reading”.

Zapraszamy do galerii zdjęć