• Działalność

  Filia "Gołąbki" jest trzecią placówką Biblioteki Publicznej w Ursusie. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 30 września 2014 r. Całkowita pow. placówki wynosi 200 m.kw.
  Filia "Gołąbki" ma charakter uniwersalny zarówno pod względem gromadzonych dla wszystkich grup wiekowych zbiorów jak i działalności edukacyjno-kulturalnej.

  Zbiory placówki:
  • nowości wydawnicze
  • literatura piękna i popularnonaukowa
  • literatura science-fiction
  • literatura w językach obcych
  • lektury i podręczniki
  • wydawnictwa poświęcone lokalnej historii
  • filmy DVD, audio-booki.
  Warunkiem korzystania ze zbiorów jest posiadanie Elektronicznej Karty Czytelnika BP Ursus.

  Usługi biblioteczne:
  • „Książka na telefon” - dostawa do domu
  książek i audio-książek dla osób chorych i niepełnosprawnych
  • opracowywanie kwerend bibliograficznych
  i źródłowych.

  Działalność edukacyjno-kulturalna
  W Filii "Gołąbki" odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, Koła Wolontariatu, Kółka szachowego, Klubu Gier Planszowych, zespołu „Muzyczna Torpeda” oraz spotkania sąsiedzkie. Prężnie działa Klub Małego Czytelnika „Wesołe Gołąbki”. Organizowane są też lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są przez bibliotekarzy-edukatorów.

  Kolekcja obrazów religijnych
  Zofii Grabskiej

  To co wyróżnia Filię "Gołąbki" to m.in. kolekcja obrazów religijnych namalowanych przez artystkę Zofię Grabską, córkę prezydenta II RP St. Wojciechowskiego i żonę pisarza Władysława Jana Grabskiego, patrona Biblioteki Publicznej w Ursusie. Wyjątkową ozdobą kolekcji jest inspirowany malarstwem flandryjskim tryptyk „Madonna z Dzieciątkiem adorowana przez anioły”. Wystawę uzupełniają plansze o życiu i twórczości Zofii i Władysława Grabskich.

  • W archiwach Biblioteki Gołąbki znajduje się kopia fragmentu rękopisu „Rapsodii świdnickiej” Władysława Jana Grabskiego, ofiarowanego Bibliotece przez profesora Macieja Grabskiego. Innym wartym uwagi dokumentem jest kopia Statutu Stowarzyszenia Miłośników Osiedla Gołąbki z 1933 roku.
  Inicjatorem i współzałożycielem stowarzyszenia był Władysław Jan Grabski, właściciel ówczesnego majątku Gołąbki.

  Reportaż z otwarcia Biblioteki Gołąbki
  30 września 2014 r.
 • Informacje


  Filia "Gołąbki"

  godziny udostępniania zbiorów

  poniedziałek
  13:00-20:00
  wtorek
  12:00-19:00
  środa
  12:00-19:00
  czwartek
  9:00-16:00
  piątek
  9:00-16:00
  sobota
  zamknięte
  niedziela
  zamknięte
  ul. Czerwona Droga 6, 02-496 Warszawa
  tel. kom: 514 893 405
  email: golabki@bpursus.waw.pl

  Kierownik Filii "Gołąbki"
  Wiesława Kurc

  Dojazd do Filii "Gołąbki"
 • Zapowiedzi

 • Relacje

  Kurtyna w górę, zaczynamy przedstawienie
  2019-06-26

  We wtorek 11.06.2019 r. w Filii „Gołąbki”, dzieci z Polsko-Angielskiego Przedszkola Niepublicznego "Uśmiech", wystawiły dla swoich rówieśników, przedstawienie pt. "Noc w bibliotece".

  więcej...
  Wzorowi czytelnicy
  2019-06-26

  Dzieci z Klubu Małego Czytelnika w Filii „Gołąbki” już po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkały się na swoich cotygodniowych zajęciach, aby podczas uroczystej akademii otrzymać pasowanie na „Strażnika Książki”.

  więcej...
  Plastuś i jego artystyczna magia w Filii "Gołąbki"
  2019-06-18

  W każdy piątek od września do czerwca w Filii „Gołąbki” odbywały się zajęcia z cyklu „Plastusiowa magia”, w których brały udział dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Pełne inwencji i energii wykonywały prace plastyczne z krepiny, plasteliny, filcu, tektury, jak również z materiałów sezonowych takich jak kolorowe liście, żołędzie czy kasztany. Tworzyły także obrazki tematyczne z wykorzystaniem modnej techniki płaskiego origami.

  więcej... Więcej relacji