„Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”

„Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”

Michael Booth

Norwegowie płacą bardzo wysokie podatki, Finowie borykają się z problemami z alkoholem, a Szwedów łączą z sąsiadami raczej chłodne relacje. Mimo to w państwach północy mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie.

Co decyduje o zadowoleniu społecznym w krajach skandynawskich? Jak przejawia się i co o Skandynawach mówi "prawo Jante"? Jaki jest stosunek społeczeństwa do imigrantów?

Michael Booth z brytyjską ironią opisuje codzienne życie mieszkańców Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii, które wydaje się rajem na ziemi. Opowiada o życiu na dostatniej północy, zasypując czytelnika ciekawostkami. Zwraca uwagę zarówno na zalety, jak i wady modelu skandynawskiego, które mogą prowadzić do ograniczenia wolności jednostki i jej prawa do swobodnego decydowania nie tylko o swoich dochodach, ale i losie.

"Skandynawski raj" to książka, która ułatwia zrozumienie odrębności tego regionu, jego specyfiki na tle Europy oraz wzajemnych stosunków między krajami północy. Michael Booth przedstawia mity na temat krajów skandynawskich oraz wskazuje, które z nich znajdują uzasadnienie w rzeczywistości. Katalog mitów jest bogaty, od wiary Islandczyków w elfy po totalitaryzm państwa szwedzkiego, ale autor najwięcej uwagi poświęca skandynawskiemu modelowi państwa socjalnego. Czy model oparty m.in. na wysokich podatkach i rozbudowanym systemie świadczeń społecznych jest godny przejęcia czy może przeciwnie - odrzucenia?

(Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015)

Książka znajduje się w zbiorach:

Biblioteki Publicznej w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 47
tel. 22 662 70 01

Biblioteki Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27A
tel. 22 823 46 00

Aktualny stan dostępności prosimy sprawdzić telefonicznie lub
w katalogu on-line BP Ursus.

KD

Polecamy również: