„1956. Rok rewolty”

„1956. Rok rewolty”

Simon Hall

"1956. Rok rewolty" to książka, która w barwny sposób opisuje bunt o absolutnie zawrotnej skali. Bunt ten ogarnął wszystkie kontynenty. Zmienił także oblicze Europy i całego świata. 11 lat po zakończeniu wojny wydawało się, że sytuacja polityczna zaczęła krzepnąć. Świat próbował wrócić do normy. To właśnie w 1956 r. Nikita Chruszczow wygłosił słynny referat wymierzony w Stalina - "O kulcie jednostki i jego następstwach". Wtedy także Adolf Hitler został urzędowo uznany za osobę zmarłą. Pozornie zawarte układy miały stać się stabilne.

Doszło jednak do przełomu. W 1956 r. Imre Nagy ogłasza wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego. W tym samym czasie, w Poznaniu dochodzi do demonstracji robotników. Egipt nacjonalizuje Kanał Sueski, a oddział Fidela Castro ląduje na Kubie. Kultura i technika amerykańska rozkwita. W 1956 r. Elvis Presley wydaje swój pierwszy album, a firma IBM prezentuje pierwszy komercyjny komputer z dyskiem magnetycznym.

W swojej książce Simon Hall próbuje nakreślić obraz barwnych i obfitujących w wydarzenia lat 50. ubiegłego wieku. Stary porządek przestawał wtedy istniej i nikt już nie wierzył w ideały, które przewodziły walce z nazistowskimi Niemcami. Świat potrzebował nowej nadziei. Władze państw na całym świecie były zagrożone upadkiem. Jak się okazało, wyraz niezadowolenia był oznaką zmiany epoki. Nic już nie miało być takie samo.

(Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2016)

Książka znajduje się w zbiorach:

Biblioteki Publicznej w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 47
tel. 22 662 70 01

Aktualny stan dostępności prosimy sprawdzić telefonicznie lub
w katalogu on-line BP Ursus.

KD

Polecamy również: