„Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”

„Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”

Cezary Łazarewicz

Cezary Łazarewicz wraca do zbrodni, która w latach 30. zbulwersowała opinię publiczną – brutalnego morderstwa nastoletniej Lusi Zarembianki, którego miała się dopuścić kochanka jej ojca. „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” to historyczny reportaż, w którym autor podjął się trudnego zadania: wznowił śledztwo, aby ustalić, czy Gorgonowa w istocie była winna śmierci siedemnastoletniej dziewczyny, a także by wytropić główną bohaterkę skandalu, która po zwolnieniu z więzienia jakby rozpłynęła się w powietrzu.

Centralna postać tego głośnego procesu została zredukowana do samego nazwiska – znano ją tylko i wyłącznie jako Gorgonową. Kobieta przyjechała do Lwowa z Chorwacji, niedługo potem została porzucona przez męża i związała się z szanowanym we Lwowie inżynierem Zarembą. Powoli układane życie skończyło się wraz morderstwem, które wstrząsnęło całą II Rzeczpospolitą – w nocy z 30 na 31 grudnia 1931 córka inżyniera Zaremby, nastoletnia Lusia, została brutalnie zamordowana. Światło reflektorów natychmiast padło na kochankę jej ojca – tajemnicza Gorgonowa szybko stała się główną podejrzaną, na której śledczy skoncentrowali swoje działania. Próbowali za wszelką cenę powiązać z kobietą wszystkie poszlaki, a media gorączkowo opisywały każdą minutę procesu sądowego. Mimo że całe śledztwo opierało się jedynie na poszlakach, Gorgonowa trafiła do więzienia, gdzie po pewnym czasie urodziła córkę. To właśnie ona przez całe swoje życie próbuje przywrócić matce dobre imię i przekonać opinię publiczną do jej niewinności. Dziennikarskie śledztwo w sprawie Gorgonowej otworzył po prawie 90 latach Cezary Łazarewicz.

W „Koronkowej robocie. Sprawie Gorgonowej” reportażysta wraca do tragicznych wydarzeń z 1931 roku, a także do wszystkich bohaterów bulwersującej zbrodni, która wydarzyła się we Lwowie. Autor przywraca Gorgonowej imię, a także rekonstruuje jej losy i życie – kobieta przestaje być jedynie nazwiskiem z pierwszych stron gazet, a staje się na powrót człowiekiem. Cezary Łazarewicz odtwarza również tragiczne wydarzenia, w wyniku których straciła życie Lusia Zarembianka, i próbuje odpowiedzieć na najważniejsze pytanie w sprawie: czy Gorgonowa była winna jej śmierci? To jednak nie koniec zagadek, których rozwiązania podjął się Łazarewicz – 3 września 1939 roku, tuż po zwolnieniu z więzienia, Gorgonowa rozpłynęła się w powietrzu. Od tamtej pory nikt jej nie widział na oczy – o jej losach krążyły jedynie plotki. Co się z nią stało po opuszczeniu murów więzienia przy Kazimierzowskiej?

Książka Cezarego Łazarewicza to jednak o wiele więcej niż reporterskie śledztwo. „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” to drobiazgowy portret dwudziestolecia międzywojennego i Lwowa, na którego arenie pojawiła się Rita Gorgonowa. Autor opisuje w swoim reportażu okoliczności, w których najpierw doszło do zbrodni, a później rozpętał się medialny i obyczajowy skandal, ale również odtwarza historyczne i społeczne tło najsłynniejszego procesu sądowego II Rzeczpospolitej.

źródło opisu: https://merlin.pl/koronkowa-robota-sprawa-gorgonowej-cezary-lazarewicz/7849930/
źródło okładki: https://merlin.pl/koronkowa-robota-sprawa-gorgonowej-cezary-lazarewicz/7849930/

(Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2018)

Książka znajduje się w zbiorach:

Biblioteki Publicznej w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 47
tel. 22 882 43 00

Aktualny stan dostępności prosimy sprawdzić telefonicznie lub
w katalogu on-line BP Ursus.

KD

Polecamy również: