„Król, cesarz, car”

„Król, cesarz, car”

Catrine Clay

Georgie, Willy i Nicky - kuzyni i przyjaciele. Król Anglii Jerzy V, cesarz Niemiec Wilhelm II i car Rosji Mikołaj II znali się od najmłodszych lat, odwiedzali się, wymieniali listy. Jako władcy połowy świata tworzyli "stowarzyszenie królów" i stali ramię w ramię wobec groźby socjalizmu, republikanizmu i rewolucji.

Za fasadą życzliwej atmosfery rodzinnych spotkań kryły się jednak konflikty i osobiste zawiści. Ich prywatna rywalizacja rozgrywała się na niebezpiecznym poziomie polityki międzynarodowej. Punktem kulminacyjnym był rok 1914; "stowarzyszenie królów" rozpadło się, a król, cesarz i car oskarżali się wzajemnie o wywołanie wojny.

W jakiej mierze oni sami przyczynili się do jej wybuchu? Czy świadomie doprowadzili do katastrofy, która oznaczała śmierć milionów, abdykację Wilhelma i egzekucję Mikołaja, czy tylko dali się porwać fali wydarzeń?

Na podstawie prywatnych listów i niepublikowanych dokumentów fascynująca opowieść odsłania tragiczne losy trzech królewskich kuzynów, którzy powiedli świat ku wojnie. Dramat ludzi, których historia związała i których historia rozdzieliła.

Książka znajduje się w zbiorach:

Biblioteki dla Dorosłych i Młodzieży nr 116 , ul. Plutonu Torpedy 47
tel. 22 662 70 01

Biblioteki Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27A
tel. 22 883 46 00

Aktualny stan dostępności prosimy sprawdzić telefonicznie lub
w katalogu on-line BP Ursus.

SZ

Polecamy również: