"Kabaret Olgi Lipińskiej"

"Kabaret Olgi Lipińskiej"

reż. Olga Lipińska

Na siedmiu płytach znalazł się cały cykl "Kurtyna w górę" emitowany w TVP od 1977 do 1981 roku, a także specjalny wspominkowy "Kabaret Sylwestrowy" z 1987 roku prowadzony przez Barbarę Wrzesińską, program "Goście Studia 2" oraz kilka niezwykłych niespodzianek.

Socjologiczny fenomen "Kabaretu" stał się tematem niejednej rozprawy naukowej - program wzbudzał krańcowe emocje, prowokował do myślenia, tępił narodowe przywary. Inteligentna rozrywka w rozbudowanej formie teatru kabaretowego to przede wszystkim operujący groteską i ironią humor wpisany w PRL-owską rzeczywistość. - To był świat brany z realiów i absurdów realnego socjalizmu. Mówię w tej chwili o cyklu, który ma ukazać się na DVD. Został on zrealizowany w latach 70. i 80. Akcja kabaretu rozgrywała się wśród artystów. Był to sztafaż, ponieważ do środowisk artystycznych cenzura nie czepiała się za bardzo - wyjaśnia Olga Lipińska.

W opinii wielu osób "Kabaret Olgi Lipińskiej" był jednym z najważniejszych programów publicznej telewizji. Woźny Turecki, pan Janeczek, Misiek, pan Piotruś, Czesio i panna Basieńka nadal bawią nieprzemijającym poczuciem humoru, czego dowodem była ogromna, bijąca rekordy stacji oglądalność powtórzonych niedawno kilku odcinków "Kabaretu" w TVP Kultura. - Cieszę się z tego, że świat, który wymyśliłam, został zaakceptowany przez publiczność - mówi Lipinska. - Dystans do rzeczywistości i śmiech sprawiły, że widzowie bardzo polubili ten kabaret. I to nie przypadek, że tak masowo i do końca go oglądali.

Kabaret zniknął z TVP w 2005 r. za dyrekcji Jana Dworaka. Na cyfrowym nośniku pojawi się po raz pierwszy, dzięki czemu na pytanie Pana Czesia "Mam grać?" Pan Janeczek będzie mógł odpowiedzieć tradycyjnie "Grać!" I dodać za chwilę z filuternym uśmiechem: "Najbezczelniej w świecie życzymy Państwu wesołej zabawy!"

Płyty DVD z Kabaretem Olgi Lipińskiej znajdują się w zbiorach:

Biblioteki Publicznej w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 47
tel. 22 662 70 01

Aktualny stan dostępności prosimy sprawdzić telefonicznie lub
w katalogu on-line BP Ursus.

KD

Polecamy również: