„7 dni w Hawanie”

„7 dni w Hawanie”

reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Médem, Gaspar Noé, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero

„7 dni w Hawanie” to filmowy eksperyment. Dodajmy – bardzo udany. Subtelne, wielowymiarowe spojrzenie na atmosferę, kulturę i realia współczesnej Kuby, będące jednocześnie punktem wyjścia dla rozważania wielu uniwersalnych, codziennych problemów. A wszystko to otulone ciepłą kolorystyką, dymem z cygar i tętniące rytmem salsy...

Siedmiu reżyserów: Benicio Del Toro, Pablo Trapero, Julio Medem, Elia Suleiman, Gaspar Noe, Juan Carlos Tabio i Laurent Cantet; każdy miał dokładnie siedem dni na stworzenie swojego fragmentu filmu - noweli portretującej jeden dzień tygodnia w życiu kubańskiej stolicy. Choć wszyscy mierzyli się ze scenariuszem tego samego autora – kubańskiego pisarza Leonarda Padury, każdy nadał swojemu dziełku niepowtarzalny, oryginalny rys. Różnorodne stylistycznie i formalnie krótkie historie łączą się dzięki przewijającym się w tle postaciom. I choć film jest w efekcie zróżnicowany wewnętrznie zarówno pod względem formy, treści, jak i emocji rozbudzanych w widzu, stanowi spójną, przemyślaną i dopracowaną całość, w której nie brak niespodzianek.

Wielką zaletą filmu jest subtelność. Oglądając ten obraz, widz ma okazję wykazać się empatią, interpretując niejednoznaczne zachowania bohaterów i bohaterek. Może się przy tym posiłkować dyskretnymi wskazówkami płynącymi z ekranu i znajomością kontekstu. Nie znajdziecie tu krztyny propagandy czy natrętnego dydaktyzmu, choć nie brak tu wartości; aluzje polityczne i obyczajowe są delikatne, poruszające lub zabawne, ale zawsze stonowane, nie dominują filmu. Na pierwszy plan wybijają się za to kwestie uniwersalne, aktualne w zasadzie dla całego współczesnego świata: tematy skomplikowanych międzyludzkich relacji, życiowych kryzysów, uwikłania w sytuację, w której brak perspektyw dla realizacji marzeń i talentów.

Film znajduje się w zbiorach:

Biblioteki Niedźwiadek, ul. Keniga 14
tel. 22 667 09 56

Aktualny stan dostępności prosimy sprawdzić telefonicznie lub
w katalogu on-line BP Ursus.

GK

Polecamy również: