DKK DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI BS

„Ósme życie” Nino Haratischwili oraz „Ostatnie dni królika” Anny McPartlin

Biblioteka Skorosze

Nino Haratischwili „Ósme życie”
(Kraków: Wydawnictwo Otwarte, 2016)
Przejmująca epicka opowieść rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku

Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszich zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci.

Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn.

Ósme życie to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl.

Anna McPartlin „Ostatnie dni królika”
(Warszawa: Harper Collins Polska, 2015)
Dziewięć niezwykłych dni z życia najzabawniejszej rodziny w Dublinie.

Czterdziestoletnia Mia Hayes, zwana w rodzinie Królikiem, trafia do hospicjum – jej kilkuletnia walka z rakiem dobiega końca.

Bliscy wciąż poszukują cudownego lekarstwa, powoli jednak godzą się z tym, że Mia wkrótce odejdzie. Każdy z nich na swój sposób radzi sobie z tym, co nieuniknione: buntem, humorem i niekontrolowanymi wybuchami śmiechu.

Wojownicza matka nie poddaje się i ciągle wierzy, że lekarze uratują Mię. Starsza siostra co prawda nie ma już złudzeń, ale przekonuje nastoletnią Juliet, że jej mama wyzdrowieje. Brat rockandrollowiec przerywa trasę koncertową i wraca do domu, lecz robi wszystko, żeby nie myśleć o śmierci siostry. Wszyscy spotykają się przy łóżku Mii. Plotkują, kłócą się i wspominają.

Otoczona bliskimi Mia myśli o Johnnym, swojej pierwszej miłości. Ma nadzieję, że jeszcze się spotkają.

Najbliższe dni staną się dla wszystkich szaloną podróżą przez spełnione i niespełnione marzenia.

Piękna i zabawna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze.

Spotkanie poprowadzi Sylwia Zuzelska, animator klubu, starszy bibliotekarz.
Wstęp wolny.