DKK DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI BS

„Nikt nie ocali się sam” Margaret Mazzantini oraz „Tam, gdzie wiatr krzyczy najgłośniej. Moje drugie życie w krainie wiecznych lodów” Roberta Peroni

Środa, 22 listopada 2017 r.

Biblioteka Skorosze
„Nikt nie ocali się sam” Margaret Mazzantini
(Katowice: Sonia Draga, 2016)
Delia i Gaetano byli parą. Teraz już nie są razem i właśnie uczą się żyć osobno. On wyprowadził się do wynajętej kawalerki, a ona została w ich mieszkaniu z synkami, Cosmo i Nico. Umówili się na kolację w restauracyjnym ogródku krótko potem, jak doprowadzili do rozpadu swojej rodziny. Delia i Gaetano są jeszcze młodzi, mają więcej niż trzydzieści, ale mniej niż czterdzieści lat, są w wieku, w którym można jeszcze zacząć wszystko od nowa. Marzą o spokoju, ale pociąga ich to, co nowe i co dalekie, są impulsywni i pełni emocji.

„Tam, gdzie wiatr krzyczy najgłośniej. Moje drugie życie w krainie wiecznych lodów” Roberta Peroni
(Warszawa: Świat Książki, 2016)
Kiedy Robert Peroni trzydzieści lat temu przybył na Grenlandię, by pobić kolejny rekord, był zagubiony: rodzina we Włoszech i zawód podróżnika, którego sensu już nie rozumie. Nowy kierunek jego życiu nadali Inuici. Mimo że biali ludzie od lat narzucali im zakazy uniemożliwiające godne życie, przyjęli go jak przyjaciela. Zafascynowany ich kulturą, Robert zamieszkał w największej wiosce na wschodnim wybrzeżu, liczącej dwa tysiące mieszkańców, przez dziewięć miesięcy w roku odciętej od świata. Poznał język, obyczaje i niepisane zasady Inuitów. To od nich nauczył się wsłuchiwać w historie niesione przez wiatr, piękna życia tu i teraz oraz poezji ukrytej w szamanizmie.

Tam gdzie wiatr krzyczy najgłośniej opowiada o spotkaniu z nadzwyczajnym ludem, którego jedyną bronią jest łagodność, a także z wrogą i cudowną ziemią, gdzie przyroda jest matką i macochą, rozdającą zarówno życie, jak i śmierć. Robert zaprasza nas, byśmy spojrzeli na ten świat nowymi oczami. Bo w gruncie rzeczy, kto jest bardziej prymitywny: my, którzy w ciągu trzydziestu lat zniszczyliśmy tysiącletnią cywilizację, czy Inuici, którzy w ciągu czterech tysięcy lat nigdy nie wywołali żadnej wojny?

Spotkanie poprowadzi Sylwia Zuzelska, animatorka DKK i bibliotekarka.
Wstęp wolny.  • Środa, 22 listopada 2017 r., godz. 18.00

    Biblioteka Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27A, tel. 22 823 46 00