DKK DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI BS

„Mój wróg, moja miłość” Hanny Zach oraz „Siostra Zygmunta Freuda” Goce Smilevski’ego

Środa, 23 maja 2018 r.

Biblioteka Skorosze

Hanna Zach „Mój wróg, moja miłość”
(Warszawa: Poradnia K, 2016)
Historia pełnej życia nastoletniej dziewczyny, która mimo okupacji niemieckiej czerpie z życia pełnymi garściami.

Autentyczny pamiętnik 16-latki w okupowanej Warszawie. Piękna i szalona Hanka buntuje się przeciwko wojnie, marzy o normalnym życiu, chodzi na tajne komplety i flirtuje z niemieckimi oficerami. To prawdziwy, daleki od stereotypów portret młodej dziewczyny w czasie II wojny światowej.

Goce Smilevski „Siostra Zygmunta Freuda”
(Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2014)
Czy zastanawialiście się kiedyś, co było inspiracją dla rewolucyjnych tez Zygmunta Freuda? Smilevski kreśli niezwykły, poetycki obraz świata, w którym nie sposób odróżnić ludzi zdrowych od szaleńców.
W życiu Adolfiny Freud od najmłodszych lat strach przeplatał się z bólem i gorączkowym pragnieniem miłości. Jedynym wsparciem w domu był jej starszy brat, Zygmunt. To on pokazał jej świat filozofii i sztuki, w który mogła uciec. To dzięki niemu poznała swoją jedyną miłość i najbliższych przyjaciół. To on był odpowiedzialny za jej pierwsze lęki i traumy.
W zadziwiający sposób Smilevski łączy ustępy z dzieł Freuda z niekiedy frenetyczną narracją, tworząc jedyny w swoim rodzaju dialog, który przyciąga błyskotliwością, głębią i emocjonalnością. Podczas gdy jej brat stara się diagnozować ludzką psychikę, Adolfina na własne życzenie pogrąża się w szaleństwie, bo tylko w ten sposób jest w stanie zrozumieć świat i bliskich.

Spotkanie poprowadzi Joanna Janus, animatorka DKK i bibliotekarka.
Wstęp wolny.
  • Środa, 23 maja 2018 r., godz. 18.00

    Biblioteka Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27A, tel. 22 823 46 00