DKK DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI BS

„Perełka” Patricka Modiano oraz „Ruiny przeszłości” Chrisa Bohjaliana

Biblioteka Skorosze

Patrick Modiano „Perełka”
(Katowice: Sonia Draga, 2014)
Powieść laureata Nagrody Nobla

"Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już »Perełką«, a znajdowałam się akurat na stacji metra Châtelet w godzinie szczytu. Byłam w tłumie pokonującym na ruchomym chodniku korytarz bez końca. Jakaś kobieta miała na sobie żółty płaszcz. Moją uwagę zwrócił właśnie jego kolor, kobietę na ruchomym chodniku widziałam z tyłu. Potem szła długim tunelem, w którym widniały napisy »Kierunek Château-de-Vincennes«. Staliśmy następnie sztywno w zbitej ciżbie na schodach, czekając, aż bramka na peron się otworzy. Znalazła się obok mnie. Wtedy zobaczyłam jej twarz. Podobieństwo do mojej matki było tak uderzające, że pomyślałam, iż to ona..."
(fragment książki)

„Ruiny przeszłości” Chris Bohjalian
(Katowice: Sonia Draga, 2016)
Wzruszająca opowieść o miłości, rozpaczy i zemście rozgrywająca się w targanej wojną Toskanii.

1943: Wśród idyllicznych wzgórz na południe od Florencji mieszka rodzina Rosati, włoski ród szlachecki, którego członkowie wierzą, że mury ich wiekowej rezydencji ochronią ich przed wojną pustoszącą całą Europę. Osiemnastoletnia Cristina spędza całe dnie na pływaniu w basenie, zabawach z małym bratankiem i bratanicą oraz spacerach po należących do posiadłości ogrodach i gajach oliwnych. Ale kiedy w willi Rosatich zjawiają się dwaj żołnierze, Włoch i Niemiec, aby obejrzeć starożytny cmentarz Etrusków, ten sielankowy spokój zostaje bezpowrotnie zburzony. Cristiną zaczyna się interesować młody niemiecki porucznik, naziści coraz śmielej nadużywają gościnności gospodarzy, a niegdysiejsze sanktuarium Rosatich powoli staje się ich więzieniem.

1955: Serafina Bettini, funkcjonariuszka wydziału dochodzeniowego florenckiej policji, zmaga się z własnymi demonami – piękna policjantka skrzętnie ukrywa blizny na swoim ciele, a także prześladujące ją wspomnienia z czasów wojny. Ale gdy zostaje jej przydzielone nowe, wyjątkowo makabryczne śledztwo – w sprawie seryjnego zabójcy, który z zimną krwią morduje ostatnich pozostałych przy życiu członków rodziny Rosati – musi jeszcze raz spojrzeć w przeszłość i zagłębić się w tragiczną historię ofiar, jak również stawić czoło swoim własnym traumatycznym przeżyciom.

Spotkanie poprowadzi Joanna Janus, animatorka DKK i bibliotekarka.
Wstęp wolny.