dwie kobiety siedzą przy stole, przed nimi czarno-białe zdjęcie w ramce, w tle książki na regałach

"Święty Andrzej Ci pokaże,

co Ci los przyniesie w darze"

 

Wtorkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii „Niedźwiadek” miało niecodzienny charakter, upłynęło w andrzejkowym nastroju, było wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Jeszcze kilka dekad temu dzień Św. Andrzeja był szczególnym świętem wpisującym się w kalendarz polskich świąt ludowych. Obecnie to walentynki uważamy za święto zakochanych, zaś andrzejki stały się raczej okazją do spotkań towarzyskich.  Jednak warto do nich wracać, aby  pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Wszystkie uczestniczki spotkania miło wspominały dawne wróżby i andrzejkowe zabawy, których i u nas nie zabrakło tego wieczoru.

Dobry humor nie przeszkadzał klubowiczom w rozmowie o książkach, a wręcz przeciwnie pozwolił z pasją o nich dyskutować. Pierwsza z omawianych powieści „Koniec dnia” B. Clegga okazała się ciekawą i wielowątkową pozycją, opowiadającą o skomplikowanych więziach, porzuceniach, niszczących tajemnicach, tęsknocie i przebaczeniu.

Druga książka, o której rozmawialiśmy tego wieczoru to: „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna ” Filipa Zawady  - finalisty nagrody literackiej Nike 2020 roku.  Największą zaletą tej powieści  jest jej warstwa językowa. Historia natomiast, nie jest odkrywcza, nic w niej nie zaskakuje. Książkę nie wyróżnia nic szczególnego dlatego pozostawia czytelnika z pewnym niedosytem.

Kolejnym punktem tego spotkania, była dyskusja o W. J. Grabskim patronie Biblioteki. W tym roku przypada 120 rocznica jego urodzin. Rozmawialiśmy o jego życiu, twórczości i zainteresowaniach. Nasz patron wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczestników spotkania, szkoda tylko, że jest niewiele źródeł z których możemy czerpać wiedzę o tym niezwykłym człowieku.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 14 grudnia. Do Zobaczenia.

Relację przygotowała
Ewa Furmanik