Wolontariat

Wolontariat w Bibliotece – wizja:

Rolą wolontariatu w BP Ursus jest pomoc w realizacji misji Biblioteki, która opiera się na wspieraniu człowieka w zdobywaniu wiedzy i umiejętności jej wykorzystania oraz upowszechnianiu postawy wolności i tolerancji. W przyszłości chcemy, aby nasi wolontariusze nie tylko sami byli tolerancyjni i otwarci na potrzeby innych ludzi ale też pomagali kształtować takie postawy w swoim własnym otoczeniu. Chcemy w nich rozbudzić potrzebę czytania a także przygotować ich do krytycznego spojrzenia na kulturę tak, aby potrafili dokonać samodzielnego, świadomego wyboru.

Jak możesz pomóc?

Wybierając swoją ulubioną ścieżkę wolontariacką w naszej bibliotece:

  1. Ścieżka podstawowa „Mały bibliotekarz” – w ramach, której realizowane są następujące zadania: porządkowanie zbioru książkowego, opisywanie i okładanie książek, poprawianie ustawienia zbiorów bibliotecznych, inne drobne prace bibliotekarskie.
  2. Ścieżka „Mały pedagog” – w ramach której, pod okiem naszych prowadzących rozwijamy umiejętności interpersonalne i pedagogiczne, realizując następujące zadania: pomoc w zajęciach plastycznych, działalności Klubów malucha, zabawach plenerowych oraz w ramach akcji Lato i Zima w mieście.
  3. Ścieżka kreatywna – w ramach której zachęcamy wolontariuszy do projektowania własnych działań wolontariackich, które następnie staramy się wspólnie realizować, jak np.: prowadzenie własnych zajęć „eksperckich” – nauka języków, hobbystyczne, pomoc w odrabianiu lekcji, przygotowywanie dekoracji, organizowanie happeningów, pomoc organizacyjna dla DKK.
  4. Ścieżka klasyczna – typowy wolontariusz: zbiórki odzieży, jedzenia, książek, pomoc w działaniach wspólnych z Fundacją Świat na tak i innych, pomoc w zakresie realizacji usług dla seniorów (książka na telefon, doprowadzanie osób starszych).

Znacząco wpłyniesz na:

  1. Wolontariat pomocniczy
  2. Aktywizacja społeczności lokalnej
  3. Wyrównywanie szans w dostępie do Biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i osób niepełnosprawnych
  4. Integracja pokoleń
  5. Wydarzenia kulturalne

Aktualności

Okładka książki Kamienie na szaniec. Na okładce ściana z cegły na niej niej napisany tytuł książki i znak Polski walczącej, czyli litery P z kotwicą

Recenzja wolontariuszki

Maja poleca książkę "Kamienie na szaniec".
więcej...
Okładka książki Akademia Pana Kleksa. Na okładce śmieszny ludzik przeprowadzaja jakieś eksperymenty chemiczne, a przyglądają mu się dzieci, zwierzątka, ptaszki i motyle

Recenzja wolontariuszki

Maja poleca książkę "Akademia Pana Kleksa".
więcej...

Recenzja wolontariusza

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki "Felix Ever After. Na zawsze Felix".
więcej...

Wolontariusz recenzuje

Jakie książki polecają nasi wolontariusze? A czego nie? Zapraszamy do lektury.
więcej...
logo konkursu o nazwie "wymyśl kwalifikacje"

Wyniki konkursu WY:MYŚL KWALIFIKACJĘ

Miło nam ogłosić, że nasza Biblioteka wygrała w konkursie 𝗪𝗬:𝗠𝗬𝗦́𝗟 𝗞𝗪𝗔𝗟𝗜𝗙𝗜𝗞𝗔𝗖𝗝𝗘̨ organizowanego przez 𝗜𝗻𝘀𝘁𝘆𝘁𝘂𝘁 𝗕𝗮𝗱𝗮𝗻́ 𝗘𝗱𝘂𝗸𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆𝗰𝗵.
więcej...

Wolontariusz Antek Kuciapski recenzuje książki

Recenzja książki pt. - “Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”.
więcej...

Symbole narodowe Rzeczypospolitej Polskiej

Antoni Kuciapski - wolontariusz naszej Biblioteki - przygotował prezentację o symbolach narodowych Rzeczypospolitej Polskiej.
więcej...

Kreatywni wolontariusze

Nasi wolontariusze nie lubią nudy! w związku z tym przygotowali ciekawe prezentacje i opisy aby przybliżyć świat lektur a także
więcej...

Dzień Pluszowego Misia

Z okazji święta jakim jest Dzień Pluszowego Misia, nasze wolontariuszki Karolina, Julia i Oliwia zaprosiły w gości najznamienitszych przedstawicieli
więcej...

Owsiak dla wolontariuszy

Jerzy Owsiak z energizującym przesłaniem specjalnie dla naszych Wolontariuszy.
więcej...

Narodowe czytanie 2020 – Balladyna

Zapraszamy do oglądania Narodowego Czytania w wersji on-line.
więcej...

Narodowe Czytanie – Balladyna Flash Mob

Wolontariat Biblioteki Publicznej zaprasza do przyłączenia się do akcji Narodowego Czytania 2020
więcej...