Okładka książki Kamienie na szaniec. Na okładce ściana z cegły na niej niej napisany tytuł książki i znak Polski walczącej, czyli litery P z kotwicą

Aleksander Kamiński był pedagogiem, profesorem nauk humanistycznych, harcmistrzem, żołnierzem Armii Krajowej, a także jednym z ideowców Szarych Szeregów. Napisał on bardzo dużo książek. Jedną z nich są “Kamienie na Szaniec”. Została ona wydana podczas II wojny światowej. Jej pierwsze wydanie szacuje się na 1943 rok. Jest to rodzaj literatury faktu.

Fabuła książki opowiada o trzech przyjaciołach - Janie Bytnarze, Aleksym Dawidowskim i Tadeuszu Zawadzkim – którzy kończą prestiżowe liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Zdali maturę, przed nimi studia i realizacja życiowych planów. Mamy wakacje 1939 roku, przyjaciele z zamiłowaniem oddają się górskim wędrówkom. Wszyscy należą do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Jesienią wybucha wojna. Żaden z nich nie ma wątpliwości, gdzie jest ich miejsce i jakie mają obowiązki. W okupowanej przez Niemców Warszawie prowadzą walkę konspiracyjną w ramach Małego Sabotażu, a następnie w Grupach Szturmowych. Główni bohaterowie przyjmują pseudonimy: Zośka, Rudy i Alek.

Książka ta jest idealna dla osób zafascynowanych literaturą historyczną. Moim zdaniem warto przeczytać tę książkę, ponieważ możemy się z niej dowiedzieć jak być prawdziwym patriotą i jakiego poświęcenia to wymaga.

Relację przygotowała wolontariuszka

Maja Lipińska