Dziś w “Wolontariackim Must Read” coś dla wszystkich fanów Thora i Lokiego!
Nasz Wolontariusz, Szymon, pisze tak:
“Napisana w 1960 roku książka pod tytułem “Mity skandynawskie” przez Rogera Lancelyna Greena początkowo nosiła tytuł “The Saga of Asgard” jednak autor w kolejnym wydaniu zmienił go na “Myths of the Norsemen”. R.L. Green studiował na Oxfordzie gdzie był członkiem klubu Inklingów razem z takimi sławami jak C.S. Lewis oraz J.R.R. Tolkien.
Książka opowiada o przygodach nordyckich bogów oraz innych mistycznych stworzeń, w które dawniej wierzyli Wikingowie. Opowieść rozpoczyna historia powstania świata w ogromnej odwiecznej próżni zwanej Ginnungagapem czyli powstanie czegoś z niczego za sprawą braci Odyna, Wiliego i We. Bracia zabili Ymira (praolbrzyma, pierwsze żywe stworzenie) i z jego szczątków stworzyli nasz świat. Kolejne rozdziały odkrywają więcej przygód Asgardzkich bogów. Mitologię kończy wizja Ragnaroku czyli końca świata nordyckich bóstw.
Książkę przeczytałem dość szybko, historie w niej opisane były bardzo wciągające, jednak zawarte w niej opisy czasem powodowały, że odkładałem czytanie na później. Cała książka jest podzielona na kolejne, osobne opowieści, które nawiązywały do siebie. Wcześniej czytałem “Mitologię nordycką” Neila Gaimana, która była mniej oficjalnie napisana i przez to bardziej mi się podobała. Sięgnąłem jednak po “Mity skandynawskie” ponieważ chciałem uzupełnić wiedzę o wierzeniach Wikingów. Nie zawiodłem się i znalazłem tutaj dokładniejsze opisy oraz nowe nieznane mi mity.
Pomimo niewielkich minusów bardzo podobała mi się ta książka i śmiało mogę ją polecić każdemu, kto chciałby zaczerpnąć wiedzy na temat mitologii skandynawskiej.”
ciemna okładka książki