Jakie korzyści niesie ze sobą organizacja, prowadzenie oraz uczestnictwo w wolontariacie rodzinnym dla społeczności skupionych wokół instytucji i organizacji – to temat debaty, która odbyła się 10 października w Domu Kultury Miś.

Debatę zorganizowała Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, wraz z partnerami: Domem Kultury „Miś” Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Montessori w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie. Wszystkie wymienione instytucje realizowały projekt „Idziemy w miasto, rodzinnie!”, który był dofinansowany w ramach warszawskich partnerstw dla wolontariatu w projekcie „Ochotnicy warszawscy”.

W debacie wzięli udział: Karolina Kilar -Koordynator wolontariatu i Kierownik Czytelni nr XIX Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego m.st. Warszawy, Antoni Morawski – Kierownik projektu „Ochotnicy warszawscy” z Centrum Komunikacji Społecznej – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Agnieszka Lissowska – Lewkowicz – Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, Krzysztof Majkowski – Koordynator wolontariatu Domu Kultury Miś, Grażyna Elsner – Mielniczek – Prezes Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie, Paweł Ratkowski – Koordynator wolontariatu i nauczyciel, Stefania Migda – uczennica, Kajetan Suskiewicz – uczeń z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Montessori w Warszawie.

Przed rozpoczęciem debaty swój głos zabrali: Burmistrz Dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński, Zastępca Burmistrza Kazimierz Sternik oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego m.st. Warszawy Agnieszka Proszowska.

Oprócz tytułowego pytania rozważano korzyści z prowadzenia i uczestnictwa w wolontariacie rodzinnym. Zastanawiano się także nad trudnościami i zagrożeniami oraz nad tym w jakie działania angażować rodziny.

Mówiono o zmianach, jakie zachodzą w organizacjach, instytucjach i wolontariuszach dzięki podejmowanej współpracy. W wyniku debaty powstały również pomysły na nowe działania.

Zaangażowanie rodzin w wolontariat to przede wszystkim pomoc w akcjach typu pikniki, spotkania, coroczny Finał WOŚP. „Wolontariat rodzinny to szansa do pobycia razem międzypokoleniowo. Pozytywne efekty działań dają wszystkim bardzo dużą satysfakcję.” – mówi Karolina Kilar -Koordynator wolontariatu i Kierownik Czytelni nr XIX Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Po części oficjalnej, uczestnicy spotkania mieli możliwość kontynuowania dyskusji przy pysznych ciastach upieczonych przez wolontariuszki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych pt. „Idziemy w miasto rodzinnie”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom debaty za zaangażowanie w dyskusję. Z przemyśleniami i nowymi pomysłami kontynuujemy nasze zaangażowanie w wolontariacie.