Drodzy Czytelnicy, miło nam powiadomić Państwa, że na terenie naszej dzielnicy powstanie kolejna filia Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem przygotowanym przez Urząd Dzielnicy Ursus.
W Ursusie powstanie nowa szkoła
Rusza budowa nowej szkoły w Ursusie. 18 października władze dzielnicy podpisały umowę z wykonawcą. Placówka dla ponad 700 uczniów ma być gotowa w 2025 roku. W skrzydle szkoły znajdzie się także nowoczesna biblioteka publiczna.
„Wraz z budową nowych osiedli w Ursusie i zwiększającą się liczbą najmłodszych mieszkańców dzielnicy niezbędna jest ciągła rozbudowa bazy oświatowej. To priorytet dla dzielnicy. Rozpoczynamy budowę nowoczesnej i energooszczędnej szkoły, która zaoferuje uczniom przyjazne warunki do nauki, a zastosowane technologie znacznie zmniejszą koszty jej utrzymania” – burmistrz Bogdan Olesiński
Szkoła powstanie na terenach pofabrycznych dzielnicy przy ul. Silnikowej, róg z ul. Tadeusza Hennela, gdzie budowane są nowe osiedla mieszkaniowe. W zamierzeniach powstać ma tutaj kompleks szkolno-przedszkolny wraz z nowoczesną biblioteką. Równolegle trwa przetarg na budowę przedszkola.
Nowocześnie i ekologicznie
Trzykondygnacyjny budynek szkolny będzie zarządzany poprzez system BMS (z angielskiego Building Management System), który pozwala automatycznie administrować wszystkimi urządzeniami i systemami budynku oraz otoczenia szkoły. Projekt zakłada niskoemisyjność budynku, to znaczy pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii. Na dachu będą zamontowane dwa niezależne systemy fotowoltaiczne o mocy 50 kW każdy. Ogrzewanie szkoły, a w lato klimatyzację pomieszczeń zapewni 50 głębinowych pomp ciepła. Pompy ciepła zapewnią również zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową.
Szkoła przyjazna uczniom
Budynek będzie przystosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami dzięki zaprojektowaniu przestrzeni bez barier architektonicznych i z oznakowaniu dla osób niedowidzących. Nadmierny hałas jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnej szkoły, dlatego cały obiekt będzie wyciszony. Do budowy ścian i sufitów zostaną wykorzystane materiały i rozwiązania tłumiące dźwięki. Ciekawym zabiegiem architektonicznym dla uczniów i nauczycieli będzie wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach, pełne zieleni i urządzeń do wykorzystania w czasie przerw czy lekcji w plenerze.
Wnętrze placówki pomieści również halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów. Osobna sala gimnastyczna przeznaczona będzie dla najmłodszych dzieci z klas 1-3.
Biblioteka w budynku szkoły
Skrzydło budynku zajmie biblioteka publiczna, która służyć będzie mieszkańcom okolicznych osiedli. Znajdzie się w niej miejsce na strefę sensoryczną dla najmłodszych, pomieszczenia przeznaczone na spotkania i działalność kulturalną, a także m.in. wrzutomat z oknem zewnętrznym, który ułatwi zwrot przeczytanych książek o każdej porze dnia i nocy.
Etapy prac na terenie szkolnym
W pierwszej części powstanie budynek szkoły. W drugiej kolejności zostanie zagospodarowana przestrzeń zewnętrzna w postaci terenu sportowo-rekreacyjnego z bieżnią, boiskiem wielofunkcyjnym i placem zabaw. Zakończenie prac i oddanie szkoły do użytku planowane jest na wrzesień 2025 roku.
Wykonawcy i koszt inwestycji
Umowę na budowę obiektu podpisali przedstawiciele konsorcjum firm PBO Śląsk Sp. z o.o. i MTM Budownictwo Sp. z o.o. Koszt budowy wyniesie 64 217 000,00 zł. Autorem projektu architektonicznego jest Pracownia Projektowa „Stanisław Konopiński”.