Mary Wollstonecraft i Mary Shelley, żyjące na przełomie XVIII i XIX w.,  matka i córka, które nigdy się nie poznały, pierwsza – autorka „Wołania o prawa kobiet”, druga – słynnego „Frankensteina”, obie weszły w trudne związki z mężczyznami i wychowywały nieślubne dzieci, pionierki feminizmu – przez większość życia walczyły o podstawowe prawa kobiet.

To im, jako dwóm niezwykłym kobietom, poświęcona jest pasjonująca i zarazem bardzo rzetelna biografia autorstwa Charlotte Gordon. Nagrodzona National Book Critics Circle Award książka pozwala obcować z żywymi pisarkami, kobietami z krwi i kości, które kochały, pogrążały się w depresji, walczyły, pisały, pracowały na swoje utrzymanie, podróżowały po świecie, rodziły dzieci i grzebały bliskich. Głoszonymi przez siebie ideami zostawiły daleko w tyle czasy, w których przyszło im żyć, płacąc za to ogromną cenę. A wszystko to jeszcze przed 30. urodzinami. Dziś dla nas to oczywiste, że kobiety studiują, tworzą, aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i politycznym, piastują tzw. „męskie” stanowiska, wchodzą w związki partnerskie, samodzielnie wychowują dzieci. W Anglii sprzed ponad 200 lat było to nie do pomyślenia.

Gordon wykonała tytaniczną pracę (wystarczy zajrzeć do imponującej bibliografii), by pokazać swoje bohaterki wielowymiarowo w kontekście historycznym, literackim i filozoficznym oraz w ich prywatnym życiu.  Zapraszamy do lektury.

Marta Prządka

Koordynatorka DKK Filii “Skorosze”

kobiety siedzą przy stole na tle regałów z książkami. Na pierwszym planie ręka trzyma i pokazuje książkę pt. Buntowniczki