Wśród projektów na wykorzystanie Budżetu Obywatelskiego znajdą Państwo 7 pomysłów wskazanych przez mieszkańców do realizacji w Bibliotece. Głosowanie odbywa się online w dniach 15-30 czerwca na stronie: https://bo.um.warszawa.pl

Liczy się Twój Głos! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami propozycji do realizacji w Bibliotece:

Książkomat – nr projektu 216

Całodobowe urządzenie umożliwi wypożyczanie i oddawanie książek czytelnikom, którzy nie mogą korzystać z biblioteki w godzinach jej otwarcia ze względu na przeszkody architektoniczne lub pośpiech dnia codziennego. Książkomat zostałby umieszczony przy nowo wybudowanym Żłobku nr 73 przy ul. Dzieci Warszawy 22 a. Aby książkomat był w pełni funkcjonalny, książki będzie można zamawiać z każdej placówki na terenie Ursusa.

Pętla indukcyjna – nr projektu 219

Projekt przewiduje zakup pętli indukcyjnych do wszystkich placówek biblioteki, które będą zainstalowane w informatoriach. Pętla indukcyjna to jeden ze sposobów na wspomaganie słuchu dla osób niedosłyszących, które korzystają z aparatów słuchowych lub implantów. To urządzenie pomaga słyszeć lepiej i więcej w trudnych warunkach – tam, gdzie panuje hałas, szum. Pętla indukcyjna niweluje zakłócenia w odbiorze dźwięków przez aparaty słuchowe i implanty, dzięki czemu osoba słabosłysząca może dobrze zrozumieć rozmówcę.

Rodzinne warsztaty języka migowego – nr projektu 220

Projekt przewiduje przeprowadzenie rodzinnych warsztatów języka migowego składającego się z około 60 godzin. Celem szkolenia będzie opanowanie około 200 podstawowych znaków ideograficznych, które pomogą w kontaktach z osobami niedosłyszącymi i niesłyszącymi. Każdy uczestnik nauczy się formułować proste wypowiedzi w polskim języku migowym (PJM) oraz systemie językowo-migowym, a także odczytywać proste wypowiedzi w PJM – polskim języku migowym.

Multimedialny dywan – nr projektu 235

Multimedialny Dywan to interaktywna pomoc dydaktyczna dedykowana do  ćwiczeń, gier i  zabaw ruchowych. Zabawa i  nauka z  jej wykorzystaniem rozwija u  dzieci dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i  szybkość reakcji. Multimedialny Dywan zawiera w  sobie zintegrowany system czujników ruchu, projektor i komputer. Jego funkcjonalność umożliwia szerokie spektrum zastosowania w  każdym pomieszczeniu, na  jasnym, jednolitym podłożu.

Nowości wydawnicze – nr projektu 236

Projekt przewiduje wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego o nowości wydawnicze z różnych dziedzin: literaturę piękną, obyczajową, fantastyczną i science-fiction, historyczne, kryminały i thrillery, romanse, biografie i wspomnienia, publicystykę, literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz popularno-naukową, a także o książki z powiększoną czcionką. Planowany jest zakup książek tradycyjnych i książek w postaci e-book’ów i audiobook’ów, a także zakup kodów dostępu do platform czytelniczych, które będą wydawane czytelnikom biblioteki.

Warsztaty świąteczne – nr projektu 237

Projekt zakłada przeprowadzanie warsztatów świątecznych przy okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia we wszystkich placówkach bibliotecznych. Projekt ma na celu kształtowanie relacji sąsiedzkich i integrowanie mieszkańców dzielnicy oraz poznanie różnorodnych technik artystycznych przy wykonaniu ozdób świątecznych – stroików wigilijnych oraz palm i koszyczków wielkanocnych, pod okiem artysty plastyka.

Warsztaty Lego – nr projektu 239

Projekt skierowany jest do dzieci, które uczestnicząc w warsztatach będą mogły rozwijać praktyczne umiejętności budowania z klocków Lego, jak i ćwiczyć pamięć, cierpliwość oraz rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Poprzez aktywną zabawę, dzieci rozładują napięcie związane ze stresem oraz nauczą się, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami i emocjami. Projekt zakłada również warsztaty dla chętnych, m.in. nauczycieli.

Plakat zachęcający do głosowania na projekty Biblioteki w Budżecie Obywatelskim 2023. Głosowanie online w dniach 15-30 czerwca.