Inspirujące „Wakacje w Bibliotece” – działo się!

Za oknami nadal skąpane w słońcu lato, ale wraz z rozpoczęciem września zakończyliśmy wakacyjny program zajęć „Wakacje w Bibliotece”.

Ponad dwa miesiące panowała u nas gorąca atmosfera, nie tyle wynikająca ze stopni Celsjusza (na co nie zawsze mieliśmy wpływ), ile z ogromnego zainteresowania mieszkańców dzielnicy – a w szczególności młodych ursusiaków – grami, zabawami, spotkaniami kreatywnymi i z ciekawymi ludźmi, które były na okres wakacyjny przygotowane przez naszych bibliotekarzy. Wiele się działo artystycznie, przyrodniczo, podróżniczo i multikulturowo. Zawsze z ciekawą książką w tle.

W tym roku odnotowaliśmy rekordową frekwencję – łącznie we wszystkich placówkach, udział w „Wakacjach w Bibliotece” wzięły 1683 osoby. Bardzo dziękujemy, że mogliśmy ten czas spędzić z Wami.

Najciekawsze – co, gdzie i jak?

W Oddziale „Czechowice” największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z cyklu „Papierowe środy”. Okazało się, że ze zwykłego, kolorowego papieru, przy nieograniczonej dziecięcej wyobraźni można zrobić prawdziwe cuda – w tym uwielbiane przez dzieci koraliki, z których potem nizały sobie piękne naszyjniki i bransoletki.

Odbywające się w tym okresie – na dużych stadionach świata i ekranach telewizorów – mistrzostwa EURO 2024, też odbiły się mocnym echem w naszej Bibliotece. Co i rusz rozgrywane tu były mecze w „Piłkarzyki”, którym towarzyszył ogrom emocji (podskoków, wymachiwania rękami) oraz zaciekłych dyskusji o naszych najlepszych sportowcach.

Tymczasem w Filii „Skorosze” udział młodych czytelników w zajęciach kreatywnych dla dzieci przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. W harmonogram wakacyjnych zajęć został wpleciony projekt: „Biblioteka dla wszystkich. Nowa przygoda”*, który gromadził oraz integrował dzieci i młodzież polską, migrancką oraz mniejszości narodowe.

Nowość w placówce – zajęcia „Lego dla każdego”, była strzałem w dziesiątkę. Nie można było zrobić dzieciom większej frajdy, jak stworzyć atrakcyjne warunki do wspólnego układania rozmaitych konstrukcji i budowli z jednych z najpopularniejszych zabawek świata. A wszystko to zawdzięczamy FRSI.

W „Pracowni łapaczy snów” uczestnicy rozwijali swoją wyobraźnię i talenty plastyczne tworząc niepowtarzalne talizmany, a po spacerach w ramach zajęć „Cztery pory roku – widok w słoiku” układali oryginalne kompozycje mini ogródków.

Filia „Gołąbki” w okresie wakacyjnym prowadziła zajęcia dla dzieci w formule: Letni Festiwal książek z Biblioteki do Ekoparku. Zajęcia odbywały się na terenie parku w piknikowej atmosferze na kocach. Dzieci zapoznawały się z ciekawymi książkami, brały udział w grach, zabawach z Sigumą, biegały wśród ogromnych baniek mydlanych. Natomiast podczas warsztatów „Akwarele w plenerze” tego lata powstały bardzo kolorowe i rozmarzone prace. Odkryliśmy nawet kilka nowych talentów.

W Filii „Gołąbki” odbyły się również zajęcia w ramach projektu „Literackie Ekoinspiracje 2024”**, wszystkie z ekologicznym przesłaniem. W trakcie warsztatów „Żuki, chrząszcze i chrabąszcze” uczestnicy udali się do Ekoparku na poszukiwanie łupinek po orzechach włoskich, a przy okazji dowiedzieli się sporo o bioróżnorodności w mieście. Natomiast w trakcie zajęć „Eko-gęby” odbyło się w parku wspólne poszukiwanie przyrodniczych skarbów, które potem posłużyły do zrobienia glinianych twarzy podczas zajęć kreatywnych, wieńczących każde spotkanie.

Innym razem uczestnicy w unoszącym się zapachu suszonej lawendy tworzyli piękne, naturalne mydełka o różnych kształtach z dodatkiem ziół prosto z ogrodu. A w trakcie ostatnich warsztatów zapanowała prawdziwa tulipanomania inspirowana „Martwą natura z wędzidłem” Zbigniewa Herberta. Z wykorzystaniem desek z odpadów budowlanych i włóczek od naszych czytelników powstała prawdziwa galeria prac metodą string art. Nurt zero waste.

Tegoroczne wakacje w Filii „Niedźwiadek” to był czas obfitujący w aktywności, działania i inspirujące podróże po naszej planecie. Wśród jednych z najpopularniejszych zajęć mieliśmy „Odkrywców świata” – czyli podróże z krainy książek do najbardziej niezwykłych zakątków na świecie. Wszystko to w atmosferze escape roomów, quizów i zabaw oraz ciekawych rozmów, podczas których dzieci nie tylko dowiadywały się, jak żyją i jakie mają zwyczaje ludzie w innych częściach świata, ale co więcej, mogły poznać zabawy rówieśników. Często spotkanie zmieniało się w pełną przygód wyprawę. Nie zabrakło także tego, co nieodłącznie kojarzy się z biblioteką – wiele działań z książką.

„Scottie go! Zabawa, edukacja i technologia w jednym” oraz „Kodowanie na dywanie: odkrywaj, programuj, baw się” to zajęcia z programowania, które zawsze cieszą się u nas dużym zainteresowaniem. Dzieci poprzez zabawę przyswajały sobie wiele nowych pojęć i umiejętności.

Wakacje w Czytelni nr XIX? To możliwe. A nawet stało się faktem. W naszej przestrzeni zagościła na stałe grupka najaktywniejszych dzieci, które po różnych zajęciach zostawały u nas i kontynuowały zabawy – rysowały, malowały, korzystały z tabletów graficznych oraz grały w gry. Bardzo nas cieszy, że w Bibliotece znalazły sobie przyjazne, dobre miejsce do spędzania wolnego czasu.

Wśród zorganizowanych zajęć i atrakcji nie zabrakło tych dla najmłodszych, ale i nieco starszych czytelników. Podczas lubianych warsztatów „Zwierzoteka” wyruszaliśmy w podróż do świata zwierząt. Odwiedził nas nawet prawdziwy podróżnik! Opowiadał o swoich przygodach w świecie fauny i flory Afryki, przemierzając ścieżki Kazika, ze znanej i lubianej lektury szkolnej.

Oprócz wykonywania różnorodnych prac kreatywnych, dzieci miały przestrzeń do odkrywania własnych talentów i stawiały pierwsze kroki w grafice cyfrowej. Czytelnia jest wyposażona w kilka stanowisk graficznych, które są ogromną atrakcją, inspiracją i wyzwaniem dla dzieci i młodzieży.

„Wakacje w Bibliotece” w promieniach Sakury

W okresie wakacyjnym gościliśmy w Bibliotece studentkę japonistyki Kasię Cieślak, która we wszystkich naszych placówkach prowadziła cykl warsztatów „Japońskie rękodzieła”. Zajęcia przyciągały zarówno młodszych, jak i starszych czytelników, a w Oddziale „Czechowice” przyszły na nie nawet przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola Niepublicznego „Biedroneczka”. Na warsztatach odkrywaliśmy proste, ale fascynujące techniki japońskiego rękodzieła. Tworzyliśmy semori, otedamę, przytulanki z własnoręcznie nawiniętych pomponów oraz pletliśmy piękne bransoletki metodą kumihimo.

Prowadząca w ciekawy sposób i z ogromną pasją przedstawiała kulturę i zwyczaje Japończyków, tworząc niepowtarzalny klimat i inspirując do poszukiwania ciekawych książek związanych z krajem kwitnącej wiśni.

———-

* Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Nowa przygoda” jest realizowany przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.

** Projekt „Literackie Ekoinspiracje 2024” jest zgodny z Zieloną Wizją Warszawy i realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury.