Wtorkowe spotkanie DKK miało nieco inny charakter, tym razem przyczynkiem do dyskusji były „Koty”, z racji „Światowego Dnia Kota”. Pomysł tego narodowego święta narodził się we Włoszech w 1990 r., w Polsce obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 r., ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na kocie sprawy, w tym także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom.

Spotkanie poprowadziła uczestniczka Klubu –  Pani Aneta Kulesa, wielka miłośniczka i pasjonatka kotów, która w wolnych chwilach zgłębia tajniki kocich zachowań (ma na swoim koncie udział w licznych kursach i szkoleniach) oraz ich historię. Dzięki p. Anecie dowiedziałyśmy się wiele o roli kotów, jaką odgrywają w różnych kręgach kulturowych.

Koty zawsze pozostawały zwierzętami kontrowersyjnymi i wywoływały skrajne emocje – kochano je lub nienawidzono. W czasach starożytnego Egiptu ubóstwiano je i czczono, zaś w Średniowieczu uznano za zwierzę przeklęte. Jednak z czasem ludzie zaczęli dostrzegać wyjątkowe cechy kotów. Koty były ulubieńcami wielu artystów, naukowców czy polityków. Stały się zwierzętami do towarzystwa, pisano o nich bajki i wiersze. Koty występujące w bajkach to bohaterowie wielu książek dla dzieci (każdy z nas je zna). Najbardziej rozpoznawalnymi kotami były: Kot w butach, Kot Filemon i Bonifacy, Garfield, Klakier, Sylwester oraz Tom i Jerry. Również nie zapomniano o kotach w przysłowiach: „żyć jak pies z kotem”, „koty za płoty”, „spadać jak kot na cztery łapy”, „kupować kota w worku”, „bawi się jak kot z myszką”, „mieć kota na punkcie czegoś”, „odwracać kota ogonem” itd. Obecnie kot, obok psa, jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym.

Wesołym akcentem wieczoru były trzy piękne koty. Kot rosyjski – niebieski – Alfred, kot abisyński – Dzikus (właścicielka p. Aneta) i kot Mruczek (wolno żyjący), który od pięciu lat znalazł dom (właścicielka p. Monika).

Kolejnym punktem spotkania były książki Petera Wohllebena, w których autor przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody. Spotkanie było bardzo emocjonujące i dwie godziny minęły zbyt szybko. Szkoda również, że odbyło się ono on-line.

Kolejne spotkanie 9 marca. Zapraszamy.

Przygotowała Ewa Furmanik