Literackie Ekoinspiracje 2024 w Filii „Gołąbki”
Od lipca w Filii „Gołąbki” rusza druga edycja projektu „Literackie Ekoinspiracje 2024”. Zaproponowany program warsztatów rodzinnych, spotkań autorskich i zajęć praktycznych w plenerze nawiązujących do przyrody i ekologii w literaturze został doceniony przez komisję Funduszu Edukacji Ekologicznej w Warszawie i otrzymał grant na realizację jego założeń. Dzięki pozyskanym finansom mieszkańcy Ursusa będą mogli wziąć udział w różnorodnych ciekawych i wartościowych pod względem edukacji ekologicznej aktywnościach.
Projekt zaplanowany w Filii „Gołąbki’ nawiązuje do twórczości dwóch znakomitych i niezmiernie ważnych dla kultury polskiej twórców: Witolda Gombrowicza – którego nazwiskiem Senat ustanowił rok 2024 – oraz Zbigniewa Herberta, który jest patronem 2024 roku na Mazowszu.
Fragmenty dzieł tych autorów będą bazą literacką do kreowania postaw ekologicznych wśród dzieci i całych rodzin w Ursusie. Projekt scala misję Biblioteki, którą jest promowanie czytelnictwa z szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, będącą kluczowym celem Funduszu Edukacji Ekologicznej zapewniającego realizację zadania. Projekt jest zgodny z Zieloną Wizją Warszawy i realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury.
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano warsztaty rodzinne, spotkania autorskie oraz warsztaty o pszczołach i o foodsharingu. Wydarzenia zawarte w projekcie „Literackie Ekoinspiracje 2024” będą odbywały się od lipca do listopada w Filii „Gołąbki” Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus przy ul. Czerwona Droga 6 oraz w sąsiadującym z nią EKOparku.
WARSZTATY
Warsztaty rodzinne dedykowane są dzieciom od 5. roku życia oraz ich rodzicom, a nawet dziadkom – ważne aby, działać wspólnie i rodzinnie. Na zajęcia obowiązują zapisy. W celu zapisania się na spotkania prosimy o bezpośredni kontakt z Filią „Gołąbki” drogą mailową: golabki@bpursus.waw.pl lub telefoniczną +48 510 099 606.
- 10 lipca 2024, godz. 17:00-18:30
Żuki, chrząszcze i chrabąszcze – spotkanie rodzinne zainspirowane fragmentem o żukach i ich ratowaniu przez Gombrowicza („Dziennik 1957-1961”). Poruszymy temat bioróżnorodności, ochrony przyrody i wrażliwości ekologicznej. Wybierzemy się na spacer po EKOparku w poszukiwaniu żuków. Następnie z łupinek po orzechach włoskich – które zostaną zebrane w EKOparku (pozostałości po żerowaniu wiewiórek i ptaków krukowatych) zrobimy fantazyjne owady. Zajęcia będą okazją do poznania mikrofauny parku, poszukiwania żerowisk i okazją do przyjrzenia się terenowi zielonemu nie tylko jako miejscu spotkań, ale przede wszystkim jako cenne miejsce zielone na mapie Warszawy.
- 17 lipca 2024, godz. 17:00-18:30
Eko-gęby – kreatywne warsztaty z wykorzystaniem jak największej ilości materiałów z recyklingu. Zajęcia będą poświęcone problemowi odpadów generowanych przez mieszkańców. Przypomnimy co i jak segregować prawidłowo. Uczestnicy łącząc rożne materiały, faktury oraz techniki plastyczne będą tworzyli Eko-gęby inspirując się „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Podczas tych niezwykle kreatywnych warsztatów, uczestniczy stoczą też walkę na miny niczym Gombrowicz i Kisielewski.
- 21 sierpnia 2024, godz. 17:00-18:30
Lawendowe love – warsztaty bezpośrednio korespondujące z dziełem Zbigniewa Herberta „Barbarzyńca w ogrodzie”, gdzie wśród wielu wspaniałych opisów Francji i Włoch można znaleźć te poświęcone Prowansji. Uczestnicy wykonają pachnące ekologiczne mydła bez konserwantów z wykorzystaniem lawendy z ogrodu prowadzącej, które w trakcie spotkania przeniosą nas zapachem w rejon geograficzny bliski Herbertowi. W czasie gdy mydełka będą się formowały wybierzemy się do EKOparku na spacer w poszukiwaniu aromatycznych rodzimych ziół: np. krwawnik czy wrotycz. Zajęcia będą okazją do zapoznania się z dziką florą parku.
- 28 sierpnia 2024, godz. 17:00-18:30
String art tulipanowy – ze szkiców Zbigniewa Herberta pt. „Martwa natura z wędzidłem” dowiemy się m.in.: o panującej w XVII wieku tulipanomanii związanej z cennymi cebulkami Semper augustus. Znajduje się tam piękny literacki opis tej odmiany tulipana, który posłuży uczestnikom, jako inspiracja, do stworzenia dzieła na desce przy użyciu gwoździ oraz kolorowych mulin i wełen. Po zajęciach każdy uczestnik otrzyma również cebulkę tulipana do zasadzenia we własnym zakresie.
Uwaga: uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych młotków.
- 14 września 2024, godz. 11.00-13.00
Pasieka po sąsiedzku – warsztaty plenerowe przeprowadzone przez Fundację Kochajmy Pszczoły na terenie pasieki edukacyjnej w ursuskim EKOparku, która znajduje się w pobliżu Filii „Gołąbki”. Podczas zajęć pokazany zostanie warsztat pracy i produkty pozyskiwane od pracowitych owadów oraz ich niesamowity wpływ na ekosystem. Uczestnicy będą mieli również możliwość wykonania świec z naturalnego wosku pszczelego. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymają pakiety nanołączek od Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, które będą mogli w dowolnym czasie i miejscu własnoręcznie wysiać i tym samym wzbogacić roślinność w mieście. Zajęcia poprowadzi przedstawiciel Fundacji Kochajmy Pszczoły.
- Informacje o terminie – wkrótce
Nie marnuj, dziel się jedzeniem – warsztaty prezentujące ideę dzielenia się żywnością, odpowiedzialnych zakupów oraz sposobów na przetwarzanie jedzenia. Wspólnie zastanowimy się czy w naszej dzielnicy potrzebna jest Jadłodzielnia i gdzie powinna się znajdować. Warsztaty poprowadzą wolontariusze z Foodsharing Polska w ramach platformy www.spoldzielnia.waw.pl.
SPOTKANIA AUTORSKIE
W ramach projektu zaplanowano 3 spotkania autorskie skierowane do uczniów szkoły podstawowej. Celem umówienia klasy na wybrane spotkanie prosimy o bezpośredni kontakt z kierowniczką Filii „Gołąbki”.
- 30 września 2024, godz. 10:00-12.00
Ola Woldańska-Płocińska – autorka serii książek o tematach ekologicznych: „Klimatomierz”, „Śmieciogród-zero waste”, „Smakologia”, „Zwierzokracja” – uwrażliwiających młodego czytelnika na problemy współczesnego świata i potrzebę zmian.
Spotkanie będzie odbywało się z elementami warsztatowymi wokół książki „Klimatomierz”.
Odbiorcy: 4 klasa szkoły podstawowej
- 22 października 2024, godz. 10:00-12.00
Dorota Suwalska – autorka książki „Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów”, która przedstawia ważne tematy związane z różnorodnością w mieście.
W trakcie spotkania warsztatowego porozmawiamy o tym, jakie gatunki zwierząt można spotkać w mieście. Podyskutujemy, jaki wpływ ma człowiek na ekosystem oraz jak powinniśmy razem i bezkolizyjnie funkcjonować ze zwierzętami w mieście.
Odbiorcy: 5 klasa szkoły podstawowej
- 5 listopada 2024, godz. 10:00-12.00
Justyna Kierat – doktor biologii i edukatorka, ilustratorka książek i materiałów edukacyjnych, głównie o tematyce przyrodniczej oraz autorka książek „Pszczoły miodne i niemiodne”, „Mrówki małe i duże”, „Pająki w sieci i bez sieci”.
Spotkanie zostanie poświęcone bezkręgowcom i będzie odbywało się wokół książek autorstwa Justyny Kierat.
Odbiorcy: 3 klasa szkoły podstawowej
AKCJA DRZEWO!
- 26 października 2024, informacje o godzinie – wkrótce
Kulminacyjnym punktem projektu „Literackie Ekoinspiracje 2024” będzie wspólne zasadzenie… „bibliotecznego” drzewa. Organizatorzy, we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy wybiorą rodzimy gatunek drzewa oraz odpowiednie dla niego miejsce w EKOparku znajdującym się przy Filii „Gołąbki”. Następnie spotkamy się ze wszystkimi chętnymi czytelnikami i uczestnikami projektu, aby wspólnie zasadzić, opalikować i zabezpieczyć nowe drzewo w mieście.
Wraz z zasadzeniem „bibliotecznego” drzewa zapraszamy do wspólnego świętowania 10-lecia działalności Filii „Gołąbki”.
Autorką projektu jest Marta Kubacka-Wróbel, kierowniczka Filii „Gołąbki” Biblioteki Publicznej im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.