W niedzielę 26 września, skąpany w pięknym, jesiennym słońcu Park Hassów w Ursusie rozbrzmiewał odgłosami spacerowiczów i radosnym śmiechem dzieci. A wszystko to, z okazji kolejnego PARKU KULTURY 2021, który w ten weekend odbył się pod tytułem „Mała Galaktyka Yyy – czyli urodziny Stanisława Lema”.

Ta plenerowa impreza to już III edycja projektu PARK KULTURY, realizowanego przez Fundację ART i Bibliotekę Publiczną im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, a finansowanego przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Podczas pikniku ze sceny widownię zabawiali Brzuchomówca i Czocher. Opowiadali oni dowcipy, śpiewali piosenki oraz zadawali wiele pytań publiczności, która chętnie prowadziła dialog z komikiem i jego kukiełką.

Przy alejkach parkowych natomiast, dzieci wraz z rodzicami mogły brać udział w grze terenowej pt. „Bajka robotów” wg. Stanisława Lema – wśród zadań były m.in. „rzut na Księżyc”, czy „Stan nieważkości” oraz quiz wiedzy o Lemie. Za prawidłowo wykonane ćwiczenia i udzielone odpowiedzi uczestnicy otrzymywali punkty, a pod koniec pikniku nagrody.

Na dzieci czekały również animatorki i bibliotekarki, które pomagały budować pojazdy kosmiczne. Można było także zrobić sobie zdjęcie z robotem z Małej Galaktyki Yyy. Na koniec dnia wszystkie statki kosmiczne zostały wyeksponowane na scenie, a ich twórcy otrzymali nagrody.

Niesłabnącym zainteresowaniem, jak na poprzednich Parkach Kultury 2021, cieszył się Kiermasz książki typu Bookcrossing przygotowany przez Bibliotekę. Bookcrossing, to znana forma wymiany książek typu „książka za książkę”, polegająca na tym, że ktoś, jeśli może, to przynosi i zostawia książkę, której już nie potrzebuje, a z przygotowanego miejsca bierze sobie inną. W ten sposób książki nieustannie są w ruchu pomiędzy – w tym wypadku – mieszkańcami Ursusa. Biblioteka ma w Ursusie trzy stałe punkty z książkami. Są to: Urząd Dzielnicy, Acherówka oraz OSiR „Skalar”. Można tam – w godzinach otwarcia obiektów – dokonywać nieodpłatnego pobrania lub wymiany książek.

Wszystkim uczestnikom PARKÓW KULTURY 2021 odbywających się w trzy kolejne wrześniowe niedziele w ursuskich parkach bardzo dziękujemy za tak zaangażowany i liczny udział, a przede wszystkim za wspólną, świetną zabawę. Zapraszamy do odwiedzania placówek Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus, gdzie przez cały rok odbywają się bezpłatne zajęcia, warsztaty i spotkania dla każdego w każdym wieku. Więcej informacji można znaleźć na stronie Biblioteki www.bpursus.waw.pl oraz Facebooku.