W związku z Tygodniem Bibliotek, który obchodzimy od 8 do 15 maja pod hasłem „Znajdziesz mnie w Bibliotece”, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus przygotowała w tym rok moc atrakcji.

Główną z nich jest opracowana przez bibliotekarzy wesoła gra #kamykibpursus.

#kamykibpursus to propozycja na wspólną wycieczkę, spacer lub wyprawę. Jest odpowiednia dla osób w każdym wieku – od najmłodszych do najstarszych członków Rodziny. Zabawa wymaga spostrzegawczości i… odrobiny zaangażowania. Każdy z graczy będzie miał za zadanie znaleźć kamień przedstawiający bohatera książki, którego oczywiście „znajdziecie w Bibliotece”.

Co musisz zrobić aby dołączyć do gry?

 1. Wyjść z domu
 2. Odnaleźć (odszukać) pomalowany, kolorowy kamyk (specjalnie przygotowany przez kreatywną i energiczną załogę Biblioteki).
 3. Wejść na stronę: https://tiny.pl/r6fvf i przeczytać opis znalezionego kamiennego bohatera. Każdy z nich ma swój numer więc łatwo będzie odnaleźć opis.
 4. Wykonać „zadanie” zawarte w opisie danego kamyka.
 5. Zrobić zdjęcie – według podanego opisu.
 6. Umieścić zdjęcie na specjalnie założonej grupie na Facebooku: „KAMYKI BP URSUS” (https://tiny.pl/r6fvf) lub wysłać go mailem na adres: promocja@bpursus.waw.pl.
 7. Odłożyć kamyk w zupełnie inne miejsce. Nie musi być na terenie Ursusa.
 8. Dać nam znać, w jakich okolicach go zostawiliście, abyśmy mogli pomóc innym graczom.

Uwaga: Możecie dołączyć do twórców naszych kamyków. Wymyślcie Waszego własnego „bohatera” i opis zadania z nim związanego, a następnie skontaktujcie się z nami – podpowiemy, jak właściwie go oznakować i zabezpieczyć.

Życzymy Wam wielu powodów do uśmiechu i radości podczas zabawy oraz udanych, kamykowych „łowów”. Wierzymy, że zachęciliśmy Was nie tylko do wyjścia na spacer ale również do ciekawej podróży w świecie literatury. Każda wymieniona w opisach kamyków pozycja książkowa jest dostępna w naszej Bibliotece.

Ponadto, podczas Tygodnia Bibliotek zapraszamy na naszego facebooka. Już niebawem do Biblioteki wrócą zajęcia stacjonarne. Abyście widzieli co się znajdzie w ofercie wystarczy śledzić nasz profil przez najbliższy tydzień i oglądać propozycje wstawione na nasz fanpage. Szukajcie takich hashtagów jak: #znajdzieszteatrwbibliotece, #znajdzieszkodowaniewbibliotece, #znajdzieszpapieroplastykewbibliotece i wiele innych.
Mamy również propozycję dla najmłodszych. Miś Tadek będzie on-line zadawał małym czytelnikom zagadki dotyczące bajek dla dzieci. Aby wziąć udział w konkursie należy:

 1. Odgadnąć bajkę, której dotyczyły pytania;
 2. Namalować do niej ilustrację;
 3. Wstawić poprawną odpowiedź pod postem wraz z ilustracją.

Dla trojga najbardziej zaangażowanych czytelników przewidujemy nagrody.

Ostatnim punktem programu jest przygotowana wraz z wolontariuszami kampania #znajdzieszmniewbibliotece, którą znaleźć będzie można na naszych social mediach. Młodzież działająca przy bibliotece w kreatywny i pomysłowy sposób pokaże co się kryje pomiędzy regałami książek.