We wtorek 21 listopada odbyło się kolejne spotkanie DKK Filii “Niedźwiadek”. Tym razem omawialiśmy dwie książki: „Gorzki cukier” Avni Doshi i „Doktórka od familoków”  Magdaleny Majcher. Pierwsza z wymienionych książek to debiut literacki autorki o indyjskich korzeniach. Książka jest nominowana do Nagrody Bookera.

„Gorzki cukier” to opowieść o trudnej relacji między matką i córką. Historia jest oparta na retrospekcjach i przedstawiona z punktu widzenia córki, która mierzy się ze wspomnieniami z dzieciństwa. Jej matka od zawsze była buntowniczką, nie potrafiła podporządkować się przyjętym zasadom społecznym obowiązującym kobiety Indiach, ani nie chciała żyć jak posłuszna Hinduska. Porzuciła zaaranżowane przez rodziców małżeństwo, wstąpiła do aśramy, gdzie została kochanką przywódcy, a następnie wdała się w romans z artystą. Żyła jak „hipiska”, a w tym całym stylu życia, od dzieciństwa towarzyszyła jej córka Antara. Po latach, matka zapada na chorobę Alzheimera, a na córkę spada obowiązek opieki nad matką… „Gorzki cukier” to smutna i trudna opowieść, sięgająca do głębokich pokładów uczuć i poruszającej miłości.

Druga, omawiana tego wieczoru książka „Doktórka od familoków”, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i poświęcona niezwykłej osobie – lekarce Jolancie Wadowskiej-Król. „Doktórka” odważnie stawała w obronie najsłabszych – choć mogły ją za to spotkać nieprzewidziane represje. Lekarka w szopienickiej przychodni, całkowicie oddała się pracy i swoim małym pacjentom, chcąc zapewnić im namiastkę godnego życia. Pracowała od rana do nocy, nie dbając o swoje własne potrzeby, żeby tylko pomóc jak największej liczbie dzieci. Starała się dla nich o pobyty w szpitalach, wyjazdy do sanatoriów, a także o zamianę mieszkań z dala od huty i od skażonego środowiska. Książka pokazuje ciekawy obraz życia w latach siedemdziesiątych, a na tym tle niezłomną i nieprzeciętnie odważną w walce o prawdę postać ówczesnej lekarki.

Przygotowała Ewa Furmanik

Koordynatorka DKK Filii “Niedźwiadek”

kobiety i mężczyzna siedzą przy stole w bibliotece i rozmawiają