kilkanaście osób siedzi na krzesłach

Joanna Jax  – właściwie Joanna Jakubczak – znana polska pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych, laureatka Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników) – 8.11.2022 r. była bohaterką spotkania zorganizowanego przez Dyskusyjny Klub Książki w Filii „Niedźwiadek”.

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus, pani Agnieszka Proszowska, ciepło przywitała zgromadzoną publiczność zebraną w wypełnionej po brzegi sali.

Joanna Jax w swoim dorobku literackim ma ponad 30 książek, a wśród nich: „Dziedzictwo von Becków”, ”Długa droga do domu”, „Piętno von Becków”, „Syn zakonnicy”, „Białe róże z Petersburga” oraz cykle powieściowe, m.in.: „Zemsta i przebaczenie” i trylogie „Córka fałszerza”, „Zanim nadejdzie jutro”, „Prawda zapisana w popiołach”, „Duchy minionych lat”, jak również „Sagę wołyńską”.

Joanna Jax przybliżała uczestnikom spotkania fragmenty ze swojej codzienności, a o własnym warsztacie pracy powiedziała: Kiedy pracowałam na etacie, pisałam codziennie po kilka stron. Dzisiaj mogę to robić od rana do wieczora. Zatem mam okresy, kiedy siedzę zamknięta w domu, tworzę i koncentruję się tylko na tym, a potem przez dłuższy czas nie dotykam klawiatury i wówczas spotykam się z czytelnikami.

Dopowiedziała również, że jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka, wspierającej Polaków w Kazachstanie.

Autorka podzieliła się z uczestnikami spotkania skąd czerpie wenę twórczą, jaką ma kolekcję książek, a na pytanie, które książki ukształtowały jej pisarstwo, odpowiedziała: Przede wszystkim książki historyczne, biografie, reportaże, thrillery i twórczość Kena Folletta.

Podczas wieczoru autorskiego dużo uwagi poświęciliśmy „Sadze wołyńskiej”, ponieważ spotkanie zbiegło się z przedpremierą książki „Exodus” tj. 3 tomu sagi.

Sadze wołyńskiej  autorka odmalowała rzeczywistość międzywojenną, będącą barwnym kolażem relacji sąsiedzkich, politycznych i obyczajowych ludzi zamieszkujących Ukrainę, na wschód od Lwowa. I, jak zawsze, uczyniła to perfekcyjnie, z wielką dbałością o szczegóły, tło historyczne i płynność snutej opowieści.

Całe spotkanie upłynęło nam w miłej atmosferze, a podczas wydarzenia można było zakupić książki pani Joanny oraz otrzymać osobistą dedykację.

Organizatorzy spotkania przygotowali dla uczestników nie tylko ucztę duchową, ale zadbali również o coś dla „podniebienia”. Stolicy Pączków dziękujemy za przepyszne  słodkości, a kwiaciarni Florakropka za przepiękne kwiaty. Wszystkim uczestnikom spotkania bardzo dziękujemy za ich obecność, zaangażowanie i niezwykle ciekawe rozmowy.

Ewa Furmanik, koordynatorka DKK w Filii „Niedźwiadek”