cztery książki

16 września w Filii „Skorosze” gościliśmy wyjątkową osobę, przedstawicielkę młodego pokolenia poetów – panią Julię Szychowiak.

Autorka debiutowała w 2006 roku arkuszem „Poprawiny” by rok później wydać swój pierwszy, wielokrotnie nagradzany, tomik poetycki „Po sobie”. Od tamtej pory z sukcesami rozwija swoją literacką karierę – jest m.in. laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Bursztynowego Pióra. Została również nominowana do  Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Na spotkaniu autorskim w naszej Bibliotece dała się poznać jako osoba niezwykle skromna, ale też bardzo konkretna. Zupełnie jak jej twórczość, która przybiera formę krótkich, celnych i dosadnych komentarzy do otaczającej rzeczywistości, bez jej ubarwiania. Sama twórczyni przyznała, że pierwszy tomik poezji różni się znacząco od pozostałych – stosowała wówczas wiele metafor. Teraz jej utwory są bardziej dosłowne. Co ciekawe na ich podstawie można zaobserwować rozwój i zmiany jakie zachodziły w poetce na przestrzeni kilkunastu lat.

Mimo powagi tematów poruszanych przez autorkę w jej twórczości (dużo wierszy jest np. o przemijaniu) spotkanie miało charakter humorystyczny. Pani Julia udowodniła, że potrafi żartować z siebie i otaczającej ją rzeczywistości, a prezentując fragmenty swojej prozatorskiej książki “Całe życie z moim ojcem” dodatkowo podkręciła ogólną wesołość panującą podczas tego wieczoru.

Po spotkaniu uczestnicy mogli zgłosić chęć przesłania próbek swoich wierszy do poetyckich konsultacji z panią Julią Szychowiak.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Wykaz słów wymyślonych. Poezja migana” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.