okładki książek i napisy na czerwonym tle

Za nami kolejne spotkanie DKK (05.04.2022), które miało niecodzienny charakter. Odbyło się w Beza Coffee, gdzie przy gorącej  herbacie i smacznych ciastkach dyskutowaliśmy na temat dwóch publikacji: „Sprzedawczyk” i „Przeżyć”.

„Sprzedawczyk”  autorstwa Paula Beatty’ego, w 2016 roku został uhonorowany nagrodą Man Booker Prize. Autor w nietypowy sposób opowiada o fikcyjnym kalifornijskim mieście – Dickens, które stanowi swoiste getto leżące na przedmieściach Los Angeles. W tym złowrogim otoczeniu, słynącym z rekordowej  liczby morderstw, nasz tytułowy „Sprzedawczyk”, czyli Drops  zostaje poddany licznym eksperymentom o podłożu rasowym. Twórcą szalonych eksperymentów jest jego ojciec. Gdy ginie w policyjnej strzelaninie, Dickens znika z mapy. Drops postanawia podjąć misję naprawy tej sytuacji i dokonuje historycznego przewrotu. Autor kpi z autorytetów, natrząsa się z administracji publicznej, obśmiewa celebrytów i dogmaty politycznej poprawności. Beatty pisze o rasizmie, ale robi to w sposób wielotorowy, odnosi się do różnych narodowości, wyznań i orientacji, najbardziej bijąc swoje własne, czarne otoczenie. Ta powieść nie nuży, jest celna i mądra, a przy tym nieszablonowa i choć pewnie nie spodoba się każdemu, to warto poświecić jej czas, bo dotyka wielu ważnych problemów.

„Przeżyć: droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności” Yeonami Park  to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia autorki. Bohaterka  jeszcze do niedawna; wychowana w północnokoreańskim reżimie, nie miała pojęcia, że na świecie ludzie żyją inaczej. Dopiero, kiedy pirackie płyty DVD pokazały jej inny świat, jej byt zmienił się nieodwracalnie. W 2007 r. wraz z matką Yeonmi uciekła do Chin. Ta dramatyczna  podróż do wolności  okupiona była bólem i traumatycznymi przeżyciami.  Dziś Yeonmi Park ma 22 lata i jest jedną z najsłynniejszych kobiet, walczących o prawa mieszkańców Korei Północnej.

Pomimo, że  omawiane lektury były smutne, to są ważne bo poruszają trudne sprawy współczesnego świata.

Dziękujemy Beza Coffee  https://www.facebook.com/bezacoffee za ciepłą atmosferę oraz kwiaciarni Florakropka https://www.facebook.com/florakropka za piękne kwiaty.

Ewa Furmanik

Koordynatorka DKK w Filii “Niedźwiadek”

grupa kobiet siedzących przy stole, na tle okna