12 września w niedzielne popołudnie, trochę słoneczne, trochę deszczowe, mieszkańcy Ursusa całymi rodzinami przychodzili i bawili się przy rytmach kapeli na żywo w Parku Achera. Ta plenerowa impreza to już III edycja projektu PARK KULTURY, realizowanego przez Fundację ART i Bibliotekę Publiczną im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, a finansowany przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Piknik przebiegał pod szyldem „Warszawskich historii dla małych i dużych”. I podczas, gdy na scenie przygrywała lubiana przez licznych warszawiaków „Kapela Nicponie” – i niektórych nawet zagrzewała do tańca – to tymczasem, na terenie parku odbywały się liczne gry i zabawy RETRO. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły m.in. w toczeniu obręczy, rzutach pierścieniami czy kapslami, a zebrane punkty zamieniali na nagrody. Pod letnimi namiotami Biblioteki Publicznej można było wziąć udział w konkursie rysunkowym dotyczącym warszawskich legend. Wykonane przez dzieci i młodzież prace rozwieszone zostały na specjalnie przygotowanych sznurkach rozciągniętych między drzewami i dodawały retrospekcyjnego klimatu całemu miejscu i wydarzeniu. Warto nadmienić, że wszystko przebiegało w również ważnym historycznie dla dzielnicy miejscu i przy wybudowanym przez Urząd Dzielnicy Ursus obiekcie, nazywanym na pamiątkę dawnego dworu mieszczącego się w tym miejscu – Acherówką.

W ramach promocji projektu z Budżetu Obywatelskiego „Defibrylatory dla bibliotek”, specjalnie dla mieszkańców dzielnicy, został przygotowany punkt pokazowy, przy którym można było sobie odświeżyć zasady udzielania pierwszej pomocy. W tym miejscu również można było zapoznać się z nowoczesnym sprzętem medycznym i nauczyć się, jak w nagłych sytuacjach wymagających niesienia komuś pomocy lub nawet ratowania życia, korzystać z defibrylatorów. W naszej dzielnicy sukcesywnie przybywa ogólnie dostępnych defibrylatorów, a w ostatnich tygodniach, cztery kolejne zainstalowane zostały przy wszystkich placówkach Biblioteki Publicznej, tj. przy Oddziale „Czechowice” (ul. Plutonu AK „Torpedy” 47), Filii „Skorosze” (ul. Dzieci Warszawy 27a), Filii „Niedźwiadek (ul. Koeniga 14) oraz przy Filii „Gołąbki” (ul. Czerwona Droga 6).

Jednak największym chyba zainteresowaniem cieszył się Kiermasz książki typu Bookcrossing przygotowany przez Bibliotekę. Osoby odwiedzające park mogli brać je sobie do domu. Bookcrossing, to znana forma wymiany książek typu „książka za książkę”, polegająca na tym, że ktoś, jeśli może, to przynosi i zostawia książkę, której już nie potrzebuje, a ze specjalnych półek bierze sobie inną. W ten sposób książki nieustannie są w ruchu pomiędzy – w tym wypadku – mieszkańcami Ursusa. Biblioteka ma w trzech lokalizacjach w Ursusie na stałe wystawione półki z książkami do wymiany i do pobierania: w Urzędzie Dzielnicy, w Acherówce oraz w OSiR „Skalar”. Można tam – w godzinach otwarcia obiektów – dokonywać nieodpłatnego pobrania lub wymiany książek.

Na podsumowanie kilkugodzinnej imprezy przebiegającej na świeżym powietrzu, na scenie przed Acherówką, odbyło się uroczyste ogłoszenie laureatów konkursów oraz wręczenie nagród. Zapowiedziane zostały również kolejne wydarzenia – 19 września w Parku Czechowickim (temat wiodący, to „Planeta Krasnali”) oraz 26 września w Parku Hassów („Mała galaktyka Yyy”) – na które już dziś wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.