Quizy, warsztaty plastyczne, wystawy, koncerty, gry, zabawy, pokazy, rozmowy, wspomnienia.
25 czerwca w Parku Czechowickim Biblioteka wzięła udział w Wydarzeniu Czerwiec’ 76.

Czerwcowy historyczny Piknik to uroczystości upamiętniające dramatyczne wydarzenia sprzed 47 lat. Pod koniec czerwca 1976 roku po radykalnych podwyżkach cen żywności w całej Polsce wybuchły robotnicze protesty. W Ursusie strajkujący zdecydowali się na blokadę linii kolejowej. Zatrzymali ruch pociągów na kilka godzin. Represje władz tłumiących ten protest były bardzo dotkliwe. Robotnicy Zakładów Mechanicznych „Ursus” byli bici, zwalniani z pracy, skazywani na więzienie. Odpowiedzią na represje było powstanie Komitetu Obrony Robotników.

Podczas Wydarzenia Czerwiec’ 76 w Parku Czechowickim mieszkańcy dzielnicy Ursus mieli możliwość porozmawiać z uczestnikami strajku z 76 roku. Burmistrzowie Dzielnicy- Bogdan Olesiński oraz Kazimierz Sternik wręczyli specjalne wyróżnienia dwóm z nich na scenie amfiteatru. Odwiedzający piknik mogli również obejrzeć plenerowe wystawy zdjęć dokumentujących strajki.

Na stoisku Biblioteki można było wziąć udział w quizie historycznym, w którym należało przypisać imiona i nazwiska wybranych patronów ulic z naszej dzielnicy do ich zdjęć. Młodsze osoby mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat przygód mieszkańców komiksowego Mirmiłowa, stworzyć z papieru traktory, myszki i pokolorować ciekawe obrazki.

Czytelnicy otrzymywali informacje na temat zaplanowanych zajęć oraz godzin pracy Biblioteki podczas wakacji. Ze sceny amfiteatru Pani Dyrektor Agnieszka Proszowska w skrócie przedstawiła ofertę Biblioteki i zachęciła mieszkańców Ursusa do odwiedzania w okresie letnim wszystkich podległych jej placówek.

Uczestnicy pikniku mogli skorzystać również z wielu innych ciekawych ofert na stoiskach różnych grup i organizacji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się między innymi zabytkowe traktory Ursus, fotoplastikon, czy wystawa zabytkowych rowerów. Na scenie wystąpili artyści z grupy musicalowej „Phantasia” z Domu Kultury „Portiernia”, a na zakończenie Wydarzenia Czerwiec’ 76 swoje koncerty zagrali Baranovski i Nocny Kochanek.