dzieci z książkami

Idealne wspomnienie z dzieciństwa? Mięciutki koc, kubek kakao, wygodne miejsce na kolanach rodzica i jego ciepły głos przenoszący w świat opowieści, pełen emocjonujących zwrotów akcji i niezwykłych stworzeń. Choć wielu z nas zachowało w pamięci takie momenty, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich ogromnej wagi. Najnowsze badania pokazują, że czytanie na głos potrafi wspierać rozwój już kilkumiesięcznych niemowląt – i to na wielu płaszczyznach! Maluchy, których rodzice regularnie sięgają po książeczki szybciej zaczynają gaworzyć i mówić, mają bogatsze słownictwo, bujniejszą wyobraźnię i lepszą zdolność koncentracji. Co więcej taka forma spędzania czasu sprawia, że poświęcamy dziecku całą swoją uwagę, a co za tym idzie, zaspokajamy ważną dla niego emocjonalną potrzebę budowania więzi.

Z okazji zbliżającego się Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) polecamy Państwu ciekawy poradnik o korzyściach z czytania dzieciom:

Czytanie dzieciom na głos: korzyści i wskazówki (c-and-a.com)

Materiały w przystępny sposób wyjaśniają różnorodne korzyści ze wspólnej lektury, a także wymieniają konkretne pomysły, co zrobić, by nawet w najbardziej zabieganej codzienności wygospodarować kilka minut na głośne czytanie pociechom.

Rodzice dowiedzą się z nich:

  • jak wspólne czytanie wspiera rozwój mózgu i umiejętności społecznych
  • jak sięganie po książki pomaga budować więzi, regulować emocje i rozwijać zainteresowania
  • jakie strategie zastosować, by wychować małego czytelnika

Zapraszamy do lektury.

książka