Z ogromną radością i nutą historycznej zadumy pragniemy podzielić się z naszymi Czytelnikami relacją z wydarzeń minionego tygodnia, jakie miały miejsce z okazji pięknego jubileuszu 50 lat istnienia Filii „Niedźwiadek” Biblioteki Publicznej im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Obchody tego okrągłego jubileuszu trwały przez cały tydzień i obejmowały szereg atrakcyjnych zajęć, spotkań, zadań i konkurencji przygotowanych przez bibliotekarzy dla Czytelników. Jednak głównym punktem programu 50-lecia była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się 8 maja w otwartej przestrzeni Osiedla „Niedźwiadek”, tuż przy budynku Filii „Niedźwiadek” Biblioteki Publicznej w Ursusie. Udział w niej wzięło blisko 100 osób.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęła Dyrektor Biblioteki pani Agnieszka Proszowska wraz ze swoją zastępczynią panią Lidią Romanowską. Wśród wielu znakomitych gości i przedstawicieli władz, obchody swoją obecnością zaszczycili m.in.: Burmistrz pan Bogdan Olesiński, Zastępca Burmistrza pan Kazimierz Sternik, Naczelnik Wydziału Kultury pani Katarzyna Świtalska, Radni Dzielnicy Ursus, przedstawiciele Biblioteki Głównej m.st. Warszawy, Dyrektorzy Warszawskich Bibliotek, Instytucji Kultury i Organizacji Pozarządowych, jak również reprezentanci biznesu. Wśród listów gratulacyjnych przysłanych do Biblioteki znajdował się list od Marszałkini Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskej – mieszkanki Ursusa i jednocześnie wnuczki patrona Biblioteki – Władysława Jana Grabskiego.

Honorowi goście nie szczędzili na scenie pięknych i ciepłych słów pochwały dla Biblioteki i jej pracowników, za wkład wniesiony w rozwój kultury lokalnej i kształtowanie otwartych postaw wśród mieszkańców Dzielnicy Ursus.

„Instytucja to przede wszystkim ludzie” – powiedziała o swoich pracownikach Dyrektor Agnieszka Proszowska – „Dziękujemy za to, że tak wspaniale pracujecie i że Biblioteka dzięki Wam zdobywa różne nagrody”.

Natomiast Iwona Rogowska, kierowniczka Filii „Niedźwiadek” tak podsumowała rolę swojej placówki w życiu okolicznych mieszkańców: „Nasza filia przez 50 lat nie tylko zapewniała dostęp do wiedzy, ale również aktywnie działała na rzecz społeczności lokalnej organizując wydarzenia kulturalne, warsztaty edukacyjne oraz promując czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Filia stworzyła miejsce, gdzie ludzie mogą się spotykać, wymieniać poglądy i rozwijać się intelektualnie. Życzę naszej Bibliotece, aby nadal była miejscem, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć zarówno inspirację, jak i wsparcie”.

Burmistrzowie, na ręce pani kierownik Iwony Rogowskiej, przekazali w prezencie placówce ekspres do kawy z następującymi słowami: „Książka bardzo lubi kawę, a czytanie z filiżanką kawy, to jest coś wspaniałego”.

Wśród gości nie zabrakło również byłych pracowników, którzy wykazywali się ogromnym zaangażowaniem w rozwijanie Biblioteki przez te wszystkie lata. Jedna z byłych pracownic – pani Jolanta Popiołek – tak wspomina ważny dla niej rozdział swojego życia:

„Moje najstarsze wspomnienia z biblioteką są z roku bodajże ‘81. Byłam małym dzieckiem i moja babcia pracowała w bibliotece, w czytelni konkretnie, więc też przesiadywałam w tej bibliotece. U nas babcia bibliotekarz, mama bibliotekarz, ja bibliotekarz – tak, że jest u nas trochę taka rodzinna tradycja.

Pamiętam kilka historii z pracy – jak była wymiana okien i całą noc siedziałam i pilnowałam, żeby nikt nie wszedł do biblioteki. Pamiętam nadanie Bibliotece imienia W. J. Grabskiego. Pamiętam gości, którzy przyjeżdżali do biblioteki, konferencje, które organizowałam, imprezy plenerowe, które odbywały się w parku jednym, drugim i pod biblioteką w pasażu. Na własnych rękach przenosiłam czytelnię ze „starego” Ursusa do nowego lokalu, a pudła były tak wielkie, że cała do nich wchodziłam, żeby wyjąć z nich książki. Tak że dużo, dużo jest tych wspomnień…”

50-lecie, to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także czas refleksji nad bogatą historią Biblioteki oraz regionu, w której się rozwijała. Dlatego, pod przewodnictwem dziennikarza i archiwisty pana Włodzimierza Winka oraz bibliotekarza i historyka-hobbysty pana Michała Gliszczyńskiego, Biblioteka przygotowała i zaprezentowała podczas uroczystości ursuskie regionalia, czyli „Ursuviana”. Są to bogate zbiory zdjęć i interesujących opowieści o historii biblioteki, a wszystko to na tle przemian społecznych, ustrojowych i lokalnych obecnej Dzielnicy Ursus miasta Warszawy.

„Filia „Niedźwiadek”, czyli Wypożyczalnia Nr 117, powstała w 1974 roku i wówczas nosiła nazwę Filii Nr 1. Historia tego niezwykłego miejsca rozkwitała tak szybko, jak rozrastało się Osiedle Niedźwiadek, a ludzie tworzący owe miejsce, to osoby o wielkim sercu, które swoją pracą niosą radość i dobrą literaturę mieszkańcom” – dodaje pani Agnieszka Proszowska, inicjatorka regionaliów w Bibliotece.

„Ursuviana”, czyli projekt Społecznego Archiwum Cyfrowego, którego główną  ideą jest ochrona oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i historycznego związanego z Ursusem, dostępny jest już pod adresem: www.bpursus.waw.pl/ursuviana/

Nie lada atrakcją dla uczestników jubileuszu 50-lecia Filii „Niedźwiadek” był koncert artystów lokalnych oraz śpiewaków operetkowych, którzy zabrali gości i okolicznych mieszkańców w muzyczną podróż przez pięć dekad znanych i lubianych przebojów rozgrzewających serca, ale też i porywających nogi do tańca. Wśród wykonawców znaleźli się:

  • pani Zuzanna Skalska – sopran, mieszkanka Ursusa
  • pan Tadeusz Drągowski – tenor, mieszkaniec Ursusa
  • pani Magdalena Kwaśniewska – mezzosopran

Akompaniował:

  • Pan Jerzy Muczyński – muzyk, pianista, kompozytor

Uczestnicy obchodów 50-lecia mogli również skosztować jubileuszowego tortu oraz poczęstunku – z cieszącą się ogromnym zainteresowaniem pizzą włącznie – a także rozmów kuluarowych, które trwały do późnych godzin wieczornych. Wiele śmiechu i radości dostarczała również jubileuszowa fotobudka, której efekty można obejrzeć w galerii zdjęć z imprezy.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów, którzy bardzo nam pomogli zadbać o atrakcyjność i dobrą atmosferę Wieczoru Jubileuszowego. Dziękujemy przede wszystkim firmom: Dantex, Victoria Dom, Profbud, Semola oraz Cukierni Sowa, Stolicy Lodów i Pączków, także spółdzielni RSM „Ursus”.