na stole leżą dwie książki, obok stoją fioletowe kwiaty

We wtorek 7 czerwca odbyło się spotkanie DKK w Filii „Niedźwiadek”, tematem dyskusji były dwie książki: „Złodzieje bzu” H. Klimko-Dobrzanieckiego i „Wymazana granica” T. Grzywaczewskiego. Pierwsza z omawianych książek to powieść o dorastającym Antku Baryckim – naiwnym chłopaku, synu prostego chłopa, którego oczyma obserwujemy nasz kraj, rodaków i bolesną historię. Historia tutaj stanowi ważną konstrukcję powieści. Razem z naszym bohaterem przeżywamy rzeź na Kresach Wschodnich, przesiedlenia, komunizm, a nawet transformację. Poprzez postać bohatera autor odsłonił i pokazał cechy, które niekoniecznie są dla nas wygodne i przyjemne. Książka wywarła na klubowiczach różne wrażenie i nie każdemu się spodobała.

Druga z omawianych książek „Wymazana granica” to reportaż. „Wraz z autorem podążaliśmy „Wymazaną granicą”, szukając „śladów II Rzeczpospolitej”. Jest to porywająca książka, która uświadomiła nam bogactwo naszej historii i pokazała złożone dzieje Polski i Polaków w XX wieku”. Jej lektura była dla nas wycieczką w skomplikowany świat pogranicza, w którym żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami, a pojęcie „naród” staje się momentami zbędne, wręcz – przeszkadza. Zdecydowanie polecamy ten reportaż.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie plenerowe 28 czerwca.

Relację przygotowała Ewa Furmanik, koordynatorka DKK

przy stole siedzi siedem kobiet, na stole leżą książki, na stole stoi też patera z ciastkami, woda i herbata, w tle widać półkę z książkami