Kalendarium Filii „Niedźwiadek”
Rok 1974
Otwarto filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ursusie w adaptowanym na potrzeby placówki pomieszczeniu na parterze Szkoły Podstawowej nr 1 (dzisiaj nr 11) na osiedlu „Niedźwiadek” przy dzisiejszej ulicy Keniga (4 listopada 1974r.). W dniu otwarcia księgozbiór książnicy liczył ok. 1 500 tytułów. Na koniec 1974 roku, z usług biblioteki korzystało już 200 stałych, zarejestrowanych czytelników. W większości byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich.
Rok 1975
Grudzień. Księgozbiór przekroczył liczbę ponad 2 tys. pozycji, a z biblioteki korzystało na stałe ponad 400 stałych czytelników, w tym 250 w wieku szkolnym.
Rok 1976
Grudzień. Biblioteka obsługiwała 570 stałych bibliofilów, którym oferowała do wypożyczenia ponad 2 450 książek. W sumie czytelnicy w ciągu całego roku wypożyczyli ponad 9 tys. 800 książek, co plasowało placówkę w górnych stanach tabel pod względem czytelnictwa i wypożyczeń w stosunku do posiadanego zbioru w województwie warszawskim. Statystycznie każdy czytelnik wypożyczył ok. 4 książek w roku.
Rok 1977
Lipiec. Przeniesiono filię do nowej, większej siedziby. Dzięki wsparciu lokalowemu RSM „Ursus” biblioteka przeniosła się do dwóch pomieszczeń w czteropokojowym mieszkaniu na parterze w bloku przy Zagłoby 9. Pozostałe 2 pokoje zajmowała administracja RSM zarządzająca osiedlem „Niedźwiadek”. Nowa siedziba filii pozwoliła na zwiększenie księgozbioru i grona stałych czytelników. Księgozbiór wzrósł do 3,5 tys. książek, a z usług placówki skorzystało ok. 850 czytelników. Nowa lokalizacja pozwoliła placówce powrócić do różnych form popularyzacji czytelnictwa, m. in. poprzez organizację spotkań czytelników z pisarzami. Ze względu jednak na trudne warunki lokalowe, pierwsze spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 na osiedlu Niedźwiadek. Jednym z nich było spotkanie uczniów klas VI-VIII z Ewą Nowacką autorką powieści dla młodzieży m. in. „Małgosia kontra Małgosia”.
Rok 1977
Wrzesień. W wyniku połączenia Ursusa z Warszawą i zmianą struktur zarzadzania, Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ursusie została przekształcona w Wypożyczalnię nr 117 Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy Dzielnicy Ochota, która pełniła nad placówką na „Niedźwiadku” rolę merytoryczną i organizacyjną.
Rok 1977
Październik. Powstało Koło Przyjaciół Biblioteki. Trzonem Koła była głównie młodzież szkolna. Jego zadaniem była popularyzacja czytelnictwa m. in. poprzez tworzenie okolicznościowych, rocznicowych wystaw, gazetek ściennych, bezpłatna pomoc w bieżących pracach placówki (opisywanie grzbietów, obkładanie książek, itd.), czy w okresie absencji bibliotekarzy- merytoryczna praca z czytelnikiem. Istotny w pracy Klubów był sondaż zapotrzebowania lokalnego środowiska na określone pozycje wydawnicze.
Rok 1978
Marzec. Placówka zorganizowała w Szkole Podstawowej nr 1 pierwsze lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie starszych klas zapoznali się ze zbiorami bibliotecznymi, nauczyli poruszania się w katalogach, zbiorach, itd.
Rok 1978
Maj. Biblioteka wspólnie z przedsiębiorstwem „Dom Książki” rozpoczęła stałe, cykliczne kiermasze książek dla mieszkańców osiedla „Niedźwiadek”, cieszące się sporym zainteresowaniem.
Rok 1978
Grudzień. Kolejny rok, kolejne rekordy. W ciągu całego roku zarejestrowani czytelnicy (969 osób) wypożyczyli ponad 25, 6 tys. książek, co plasowało Wypożyczalnię nr 117 w pierwszej „dziesiątce” placówek podległych Bibliotece na Ochocie.
Rok 1979
Czerwiec. Księgozbiór przekroczył 5 tys. pozycji, a do końca roku został powiększony o ponad 500 pozycji.
Rok 1979
Grudzień. Z usług placówki skorzystało już 1080 czytelników, mieszkańców, nie tylko osiedla „Niedźwiadek”, ale także pobliskich Gołąbek. W sumie w ciągu roku wypożyczono ponad 33 tys. książek.
Rok 1979
Odbyła się pierwsza próba zorganizowania przez wypożyczalnię spotkania autorskiego w siedzibie książnicy. Warunki lokalowe zmusiły organizatorów, aby cześć czytelników chcących uczestniczyć w spotkaniu posadzić dosłownie na podłodze. Mimo spartańskich warunków i „drobnych niewygód” ta pierwsza próba zachęciła kierownictwo placówki do planowania kolejnych spotkań, głównie w pobliskiej szkole.
Rok 1980
Mimo trudnych warunków lokalowych do prowadzenia szerokiego upowszechniania czytelnictwa Wypożyczalnia nr 117 prowadzi szeroką współpracę z pobliską szkołą podstawową przy dzisiejszego Keniga. Lekcje biblioteczne wchodzą do stałego kalendarza zajęć dla uczniów klas starszych. Przynajmniej co dwa miesiące pracownicy placówki prowadzą lekcje z uczniami.
Rok 1981
Grudzień. Mimo wielu trudności spowodowanych przez wysokie ceny zakupu nowych książek, księgozbiór wypożyczalni stale wzrastał. Na koniec roku na półkach było ponad 7 100 tytułów. Z usług biblioteki korzystało ponad tysiąc czytelników. W większości była to młodzież szkolna (ponad 50 procent stale korzystających). Wśród pozostałej grupy wypożyczających dominowali głównie pracownicy umysłowi, zaczytani głównie w beletrystyce i książkach rozrywkowych (kryminały, sensacja).
Rok 1982
Grudzień. Stale i systematycznie wzrastała liczba czytelników. Na koniec roku było 1196 czytelników. Wzrosła liczba wypożyczeń – ponad 36 tys. tytułów. Po kryzysie związanym z zakupem nowych pozycji, rok 1982 był pierwszym ze znaczącym przyrostem stanu inwentarzowego poprzez zakup blisko tysiąca nowych tytułów. Małe pomieszczenia wypożyczalni (36m²) oraz brak możliwości dostawienia nowych regałów, ograniczał zakup większej ilości książek.
Rok 1983
Mimo ogromnych trudności lokalowych personelowi biblioteki (2 bibliotekarki) udało się wygospodarować niewielki tzw. kącik czytelniczy, w którym wypożyczający mogli zapoznać się z nowościami, planami wydawniczymi, itd. Rok 1983 to kolejny wzrost liczby stałych czytelników i tym samym wypożyczeń. Ze względu na słabo doposażone w lektury dwie szkolne biblioteki działające na terenie osiedla „Niedźwiadek” – Wypożyczalnia nr 117 stała się wiodącą i często jedyną placówką, mogącą zapewnić uczniom konieczne lektury. Na koniec roku z usług biblioteki korzystało ponad 1270 czytelników, a księgozbiór przekroczył 9 tys. pozycji.
Rok 1984
Rok kolejnych rekordów. Księgozbiór przekroczył 10 tys. pozycji, liczba czytelników 1420 osób i stale rosła. Sytuacja lokalowa praktycznie uniemożliwiła dalszy rozwój placówki pod względem księgozbioru i pod kątem popularyzacji czytelnictwa, ale także wszelkich form pracy oświatowej.
Rok 1984
Powstało, a właściwie reaktywowało się Koło Przyjaciół Biblioteki nr 117. Głównym zadaniem skupionych przy nim, głównie młodych miłośników książki, była popularyzacja wśród rówieśników czytelnictwa i małych form wolontariatu na rzecz biblioteki.
Rok 1985
Administracja osiedla „Niedźwiadek” RSM „Ursus” zwolniła dwa pomieszczenia w czteropokojowym mieszkaniu przy Zagłoby, co pozwoliło na znaczne rozszerzenie księgozbioru i poprawę pracy zatrudnionych bibliotekarzy. Nowe, lepsze warunki pracy zwiększyły aktywność bibliotekarzy na polu popularyzacji czytelnictwa poza biblioteką. Wzrosła liczba lekcji bibliotecznych w szkołach, organizowane były kiermasze książek oraz wystawy czasowe ukazujące wydarzenia rocznicowe i związane z nimi pozycje literackie.
Rok 1986
Mimo nieznacznego spadku stałej liczby czytelników, związanego ze spadkiem liczby mieszkańców osiedla „Niedźwiadek” wyprowadzających się w inne rejony Ursusa czy Warszawy, znacząco wzrosłą liczba wypożyczeń. Na koniec roku przekroczyła ponad 50 tys. tytułów. Ponad 70 procent wypożyczonych książek stanowiły powieści, nowele z zakresu rozrywki, sensacji. Ponad 20 procent to pozycje popularno-naukowe, których ilość wypożyczeń rosła z roku na rok. Głównie dzięki korzystaniu z księgozbioru coraz liczniejszej grupy studentów. W 1986 z wypożyczalni korzystało ponad 50 studentów.
Rok 1987
Przy ciągle małej powierzchni placówki księgozbiór przekroczył ponad 12 tys. pozycji, a liczba czytelników przekroczyła 1460 osób. Złe warunki lokalowe zaczęły ograniczać rozwój biblioteki i zadaniem numer jeden dla ówczesnej dyrekcji na Ochocie, sprawującej nadzór nad Wypożyczalnią nr 117, było pozyskanie nowego lokalu dla książnicy na „Niedźwiadku”.
Rok 1990
Po raz pierwszy wypożyczalnia nr 117 osiągnęła największą dynamikę rozwoju na przestrzeni 12 lat, spośród 16 książnic osiedlowych, zarządzanych i nadzorowanych przez dyrekcję Biblioteki na Ochocie. W ciągu lat 1978-1990 w większości bibliotek mimo przyrostów księgozbiorów spadała stale liczba stałych czytelników. W niektórych punktach nawet o połowę. W wypożyczalni nr 117 natomiast stale wzrastała. Podobnie jak liczby odwiedzin i wypożyczeń. Ta niewątpliwa mozolna praca bibliotekarzy w upowszechnianiu czytelnictwa zaowocowała w następnych latach (1991-1993) licznymi nagrodami i wyróżnieniami, nie tylko na terenie Ochoty, co pozwoliło na organizację nowych form pracy placówki.
Rok 1992
Listopad. Placówka rozpoczęła pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami- głównie poprzez rozpoczęcie dostarczania książek do domów czytelników. Z tej formy wypożyczania w 1992 roku skorzystały 2 osoby, które do końca roku wypożyczyły ponad 20 książek. W latach następnych, działalność placówki na rzecz osób z niepełnosprawnością rozrosła się i dzisiaj „książka na telefon”, to już standard, z którego obecnie korzysta spora grupa mieszkańców osiedla.
Rok 1993
Styczeń. Filia nr 117 weszła w skład powołanej przy gminie Warszawa Ursus – Biblioteki Publicznej Gminy Warszawa Ursus, jako filia nr 1. Zmieniła się struktura zarzadzania i finansowania placówki. Księgozbiór przekroczył 15 tys. Pozycji, a z skorzystało z niego ponad 1 900 czytelników.
Rok 1996
Październik. 4 października nastąpiło otwarcie biblioteki przeniesionej z Zagłoby do nowych pomieszczeń o pow. 185 m² przy Keniga 14, pozyskanych po Klubie Edukacji Kulturalnej „Miś”. Stworzono oddzielne wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych. Powstała pierwsza czytelnia. Rozpoczęto szeroką współpracę z osobami starszymi i chorymi, dzięki dostarczaniu książek bezpośrednio do domów po uprzednim telefonicznym zamówieniu.
Rok 1999
Filia „Niedźwiadek” rozpoczęła organizację dodatkowych zajęć dla młodzieży w czasie ferii, wakacji, a także zorganizowała pierwsze zajęcia dla najmłodszych, mające popularyzować czytelnictwo książek.
Rok 2000
Na koniec roku z księgozbioru biblioteki skorzystało ponad 2 tysiące osób, wypożyczając w sumie ponad 72 tysiące książek. Gdyby placówka była otwarta 7 dni w tygodniu, to średnio dziennie odwiedzałoby ją 110 osób.
Rok 2002
Sukces organizacyjny i programowy cyklu zajęć dla młodzieży szkolnej podczas ferii zimowych – Ferie na Galaktyce Gutenberga.
Rok 2004
Placówka została „wpięta” poprzez internet w jeden elektroniczny system obsługi bibliotecznej „Sowa”. Praca związana z katalogowaniem książek i ich wyszukaniem staje się łatwiejsza, co pośrednio wpływa na szybszą i sprawniejszą obsługę czytelników.
Rok 2008
W styczniu 2008 swoje podwoje udostępniła czytelnikom długo oczekiwana na „Niedźwiadku” wypożyczalnia multimedialna w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach pozyskanych po lokalach usługowych. Do dyspozycji czytelników były 4 stanowiska z komputerami i łączem do internetu. W pomieszczeniu obok znalazła się galeria multimediów, wypożyczalnia filmów DVD. W tamtym czasie, w 2008 roku była jedyną wypożyczalnią na terenie Niedźwiadka i Gołąbek, dysponującą ponad tysiącem tytułów i bieżącymi przebojami filmowymi.
Rok 2008
Filia rozpoczęła organizację kursów komputerowych dla różnych grup wiekowych- od najmłodszych po seniorów w ramach unijnego projektu READCOM, realizowanego w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ursus od 2005 roku.
Rok 2008
Przy Filii powstał pierwszy Klub Malucha „Słoneczne nutki”, a dla nieco starszej grupy dzieci Klub – ”Grabki w Łapki”, organizujący zajęcia praktyczne związane z plastyką.
Rok 2010
Przy placówce na „Niedźwiadku” powstał kolejny Klub Malucha „Wesołe gołąbki”. Ze względu na braki lokalowe zajęcia z maluchami odbywały się w świetlicy przy kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Gołąbkach, który użyczał bezpłatnie świetlicę parafialną. Klub prowadził zajęcia z rytmiki, wspólne zabawy ruchowe i czytelnicze, głównie dla dzieci z osiedla Gołąbki.
Rok 2010
Na koniec roku z Filii na „Niedźwiadku” skorzystało ponad 4 300 czytelników, wypożyczając w roku blisko 90 tysięcy książek. W 2013 roku filia zanotowała rekord pod względem czytelnictwa, kiedy to z jej usług skorzystało ponad 5 300 osób.
Rok 2011
Marzec. Po kolejnym, długim i uciążliwym remoncie dla bibliotekarzy i czytelników oddano do użytku powiększoną o dodatkową powierzchnię Filię Biblioteki na „Niedźwiadku”. Ten pamiętny dzień był długo oczekiwany, gdyż Biblioteka dla Dzieci „Słoneczny Brzeg” i Biblioteka dla Dorosłych i Młodzieży Nr 117 przez wiele lat miały oddzielne wejścia, które były podzielone przez usługowy zakład fryzjerski i krawiecki. Tym samym placówka zajęła całe pierwsze piętro.
Rok 2011
Z inicjatywy pracownika placówki Ewy Furmanik, a także mieszkańców osiedla – miłośników literatury powstał Dyskusyjny Klub Książki. Promotorem i współorganizatorem spotkań był i jest m. in. Instytut Książki, którego jednym z podstawowych zadań jest kreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z dyskutowania o wspólnie czytanych książkach, spotkania z ciekawymi ludźmi, możliwości twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z literatury.
Rok 2012
Powstał Klub Malucha „Sobieradek” którego zadaniem było wykształcenie u dzieci w wieku 5-10 lat zdolności manualnych i zamiłowania do twórczych prac plastycznych.
Rok 2012
Stałą, trwającą do dziś współpracę z Filią rozpoczęły grupy młodych uczniów w ramach wolontariatu, których zadaniem była pomoc w codziennej pracy biblioteki, inicjowanie różnego rodzaju działań na rzecz mieszkańców i czytelników biblioteki, m. in. dostarczanie osobom starszym książek do domów, itd.
Rok 2012
Kluby Malucha działające przy filiach Biblioteki przekształciły się w Kuby Małego Czytelnika (KMC) rozszerzając tym samym zakres działalności o dodatkowe zajęcia z zakresu popularyzacji czytelnictwa. Przy Filii na „Niedźwiadku” działały dwa KMC – Wesołe Niedźwiadki (podzielone na dwie grupy wiekowe) i Wesołe Gołąbki.
Rok 2013
Powstał Klub Gier Planszowych, którego zajęcia cieszyły się dużą popularnością wśród młodych czytelników, a także wśród studentów. Czytelnicy, a zarazem gracze, spotykali się raz w tygodniu, aby rozegrać kolejne bitwy i batalie.
Rok 2015
Filia rozpoczęła cykl zajęć dla uczniów starszych klas szkół podstawowych z ekonomii i jej praktycznego zastosowania w codziennym życiu.
Rok 2018
Powstał, trwający do dziś, cykl warsztatów rękodzielniczo-dziewiarskich dla dorosłych, przy którym z czasem powstała grupa „Supełek”. To grupa pozytywnie zakręconych kobiet, które zarażają nie tylko wspaniałym hobby, jakim jest dzierganie, ale również pozytywną energią.
Rok 2019
Filia wystartowała z programem trwającym do dziś – Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora. W PCWS mieszkańcy Niedźwiadka w wieku 60+ mogą skorzystać z bezpłatnych indywidualnych porad i konsultacji z zakresu obsługi nowych technologii tj. np. komputer, smartfon, tablet czy aparat cyfrowy.
Rok 2020
W Filii udostępniono platformę – Legimi – dającą dostęp do cyfrowej wypożyczalni oferującej możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.
Rok 2020
Listopad. Podobnie jak wiele instytucji kultury w Polsce, placówka na „Niedźwiadku” została zamknięta dla czytelników w związku z epidemią koronawirusa. Mimo to dzięki uruchomieniu książkomatu, zamawiania książek przez telefon, internet – dalej służyła mieszkańcom osiedla.
Rok 2020
Na koniec roku w Filii było stale zarejestrowanych ponad 3 500 czytelników. Na spadek liczby zarejestrowanych bibliofilów miał m. in. wpływ otwarcie placówek na Gołąbkach i Skoroszach. W sumie wypożyczyli blisko 50 tys. książek. Księgozbiór placówki liczy ponad 67 tys. pozycji i przeszło 2 tys. płyt DVD.
Rok 2021
Chcąc choć w części zminimalizować utrudnienia związane z pandemią i nie tracić kontaktu ze swoimi czytelnikami, placówki Biblioteki zorganizowały w styczniu 2021 akcje „Zima w Bibliotece”. Bibliotekarki i Bibliotekarze w każdej z filii przygotowali dla dzieci wiele ciekawych zajęć rozwijających kreatywność oraz wspaniałe bajki. Filia „Niedźwiadek” zorganizowała w formie on-line na facebook’u Biblioteki zajęcia z papieroplastyki pod hasłem „Kreatywna zima w mieście z Filią Niedźwiadek” – coś z niczego, czyli tworzymy m. in. butelki, wazoniki na kilka sposobów; cuda z rolek po papierze, kartonów, kartoników i puszek; ozdoby na ołówki i długopisy. W formie on-line odbywały się także cykliczne spotkania DKK.
Rok 2022
Biblioteka Publiczna w Ursusie po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku włączyła się, jak wiele instytucji w Polsce w spontaniczną wielopłaszczyznową pomoc nie tylko dla ukraińskich uchodźców. W filii „Niedźwiadek” przygotowano dla ukraińskich uczniów sześć stanowisk. Placówka podobnie, jak pozostałe oddziały Biblioteki, prowadziła także dodatkowe zajęcia dla dzieci obcokrajowców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prowadzone co tydzień zajęcia z „Papieroplastyki”, programowania, gier planszowych i in. w ramach projektu – Biblioteka dla wszystkich. Równi, Różni, Ważni.
Rok 2022
Uruchomiono system – Tutpoint. To specjalna aplikacja w smartfonie, która pozwala odczytać znaczniki umieszczone w pobliżu placówki i w jej wnętrzu. Gdy użytkownik znajdzie się pobliżu biblioteki, aplikacja w telefonie odczyta głosowy komunikat i pokieruje go do wejścia i wyjścia. Warto dodać, że Biblioteka Publiczna Dzielnicy „Ursus” instalując w początkach stycznia 2022 roku znaczniki i uruchamiając system była pierwszą spośród warszawskich bibliotek publicznych z takim rozwiązaniem. Przed nią takie rozwiązanie miała jedynie Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.
Rok 2023
Z końcem grudnia z usług Filii korzystało ponad 4 300 czytelników, którzy w sumie wypożyczyli blisko 65 tysięcy książek, ponad 20 tysięcy e-booków, filmów DVD i różnego rodzaju gier planszowych oraz zabawek elektronicznych.
Z roku na rok systematycznie wzrasta grono bibliofilów i miłośników placówki na „Niedźwiadku”. Obok statutowej działalności Filia rozszerza nowe formy pracy kulturalno-oświatowej na rzecz mieszkańców osiedla.