Zamieszczone w kolekcji fotografie pochodzą z przechowywanego w DK „Kolorowa” albumu, w którym zgromadzono głównie prace uczestników Kółka Fotograficznego z lat 1963 – 1970. Wówczas będącego jedną z rozlicznych sekcji zainteresowań dla młodzieży, które działały w DK, a właściwie w Ośrodku Społeczno-Kulturalnym przy Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Ursusie przy ulicy Wawelskiej 12/14 (dzisiaj Sosnkowskiego 11), bo tak brzmiała urzędowa nazwa bardzo prężnej i wielce zasłużonej dla kultury miasta instytucji. Zanim Ośrodek trafił na Wawelską, to początkowo, od 1963 roku, działał w tzw. świetlicy młodzieżowej, która znajdowała się w pomieszczeniach piwnicznych bloku mieszkalnego przy Kopernika 5 (dz. Wapowskiego 2) vis a vis Okrąglaka. Nie było to jedyne miejsce działalności tej pierwszej sponsorowanej w części przez RSM Ursus, a będącej pod opieką wychowawczą i pedagogiczną ZHP, placówki kulturalnej. Np. pracownia kółka foto funkcjonowała w jednej z adoptowanych w parterze klatek schodowych bloku przy Bohaterów Warszawy, a sekcja modelarska w piwnicy bloku przy Kolorowej. Zajęcia muzyczne były prowadzone w szkole nr „4” a cześć w szkole nr „3”. Z czasem (1968r) RSM postanowił zbudować budynek administracyjny przy Wawelskiej, a w jego części pomieścić wszystkie sekcje zainteresowań i dużą salę widowiskową, gdzie rozwijały swoje zdolności liczne zespoły rytmiki, śpiewu, tańca czy teatralna.

Kolekcja przedstawia tylko cześć zbiorów dawnego Ośrodka RSM. Dokładnie tylko sekcji foto, której zadaniem było także fotografowanie różnych wydarzeń kulturalnych odbywających się w Ośrodku, ale także współpraca z Harcerską Służbą Informacyjną, która cześć fotogramów zamieszczała w lokalnej gazecie – Głos Ursusa czy w szkolnych gazetkach ściennych. Członkowie Klubu foto byli także harcerzami, stąd w kolekcji pojawiają się zdjęcia związane z harcerstwem. Pierwszym instruktorem Koła był Jerzy Menert – fotografik prasowy, publikujący m. in. zdjęcia w Głosie Ursusa. Po nim instruktorem i opiekunem Koła przez wiele lat (1963-1972) był hm. Wojciech Przybylski, dziennikarz, pasjonat fotografii i lokalny historyk, który często zachęcał młodych fotografików do robienia reportaży z życia Ursusa i rejestrowania wydarzeń dla historii miasta.

Koło dość często organizowało wycieczki, biwaki, z których powstawały kolejne kroniki, albumy. Niestety wiele z nich nie dotrwało do naszych czasów z różnych, czasami prozaicznych powodów. A szkoda, gdyż młodzi adepci fotografii z czasem stawali się coraz lepszymi fotografikami i ich zdjęcia były coraz bardziej interesujące i ocierające się o fotografikę artystyczną. Widać to w zamieszczonych tutaj fotografiach patrząc na lata  ich wykonania.

W kolekcji pojawiają się nieliczne fotografie ukazujące inne sekcje zainteresowań, które w tamtych latach działały. M. in. sekcji muzycznej, w skład której wchodził zespół gitarowy, mandolinistów, akordeonistów i jazzowy. Modelarstwa lotniczego, kółka kulinarnego, sekcji radiotechnicznej, która z czasem miała swoją radiostację krótkofalową, plastycznej, tanecznej, turystycznej. Po 1973 roku przybyły następne ciekawe koła zainteresowań. Rozwijało się także Koło fotograficzne. Niestety, nie wiemy czy zachowała się kronika – album z działalności po 1972 roku, kiedy Wojciech Przybylski przestał opiekować się kołem foto.