blisko 10 osób siedzi wokół stole na którym leżą książki, stoją ciastka i herbata

Tematem październikowego spotkania DKK „Skorosze” była powieść fińskiego pisarza pochodzącego z Kosowa – Pajtima Statovciego. „Przejście” – jak dotąd jedyna książka tego autora przetłumaczona na język polski – nie jest łatwą lekturą. Główny bohater, Bujar, to taki Wolterowski Kandyd, który wędruje przez różne kraje i kontynenty, szukając dla siebie miejsca na świecie, by na koniec powrócić do swojej ojczyzny – Albanii.

Bujar próbuje „poskładać siebie jak puzzle”, stara się odnaleźć swoją tożsamość narodową, językową, seksualną, religijną, zawodową i zmierzyć z traumami wyniesionymi z dzieciństwa spędzonego w ojczyźnie. Równocześnie próbuje też zmierzyć się z narodową, albańską mitologią, która obronę dumy i poświęcenie dla honoru wynosi ponad wszystko, nawet ponad zdrowy rozsądek. Bohater przechodzi kolejne przemiany, często zmienia maski, stale kreuje się na kogoś innego, ale tak naprawdę nigdzie nie czuje się dobrze. Cały czas znajduje się w stanie zawieszenia „pomiędzy”, jakby w przejściu.

Książka wywołała ożywioną dyskusję między klubowiczkami. Dopełnieniem ciekawego spotkania była albańska herbatka i słodki przysmak gliko – owoce w gęstym syropie, w tym przypadku figi nadziewane migdałami. Zapraszamy do lektury.