Zamieszczone w kolekcji fotogramy powstały w latach 2005-2006 i przedstawiają głównie pozostałości po będących w likwidacji Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Na niektórych widać jeszcze całe hale produkcyjne a przy nich stojące ciągniki, stwarzające wrażenie, że firma będzie dalej egzystować, może w nieco mniejszej skali produkcji, ale będzie funkcjonować. Niestety historia potoczyła się niekorzystnie dla zakładów i dzisiaj pozostały już tylko setki tysięcy eksploatowanych w Polsce i na świecie ciągników, kilka fragmentów hal produkcyjnych wybudowanych przed 1939 rokiem i tysiące fotografii wykonanych głównie przez miłośników i fanów zakładów, Ursusa ukazujące ich powolną śmierć, rozkład całej infrastruktury technicznej, budowlanej.

Fotogramy Adama Żakowskiego dla badaczy historii zakładów mają ogromna wartość badawczą. Dzięki nim można określić, w jakim okresie czasu i w jakim procencie ulegały zniszczeniu konkretne obiekty zakładowe. Co było elementem destrukcji konstrukcji oraz można uzyskać odpowiedzi, jaki wpływ na nią miał człowiek i jego działania.

Kolekcja ukazuje tylko kilkadziesiąt fotogramów i być może zapoczątkuje kolejne w wykonaniu pana Adama, na co jako Ursuviana liczymy, gdyż obok wartości historycznych niemal w każdej jest zawarty spory ładunek twórczy. Nie jest tylko zwykłe „pstrykanie fotek” – a pewne przemyślenia, zaduma nad kadrem, jego kompozycją, która ma widza inspirować, zmuszać do przemyśleń. Szczególnie teraz po latach.

Dziś na terenach po byłych zakładach wybudowane jest ogromne osiedle mieszkaniowe „Szamoty”. Zapewne dla wielu jego mieszkańców umiejscowienie swoich bloków na terenie byłych hal będzie trudne lub wręcz niemożliwe do identyfikacji. Zresztą nie w tym rzecz.

Fotografie dla wielu mieszkańców „Szamot” dziś i za kilkadziesiąt lat będą odpowiedzą na pytanie – a co było zanim powstało osiedle, jak to wyglądało, itd.?