21 października w Filii „Gołąbki” odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom 6. edycji Konkursu Literackiego „Herbatka u Grabskiego” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Tematem tegorocznej edycji było hasło “Przyszłość/Przeszłość”, które nawiązywało do wiersza noblistki Wisławy Szymborskiej „Trzy słowa najdziwniejsze”, a w szczególności do jego fragmentu: „Kiedy wymawiam słowo Przyszłość, pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości“.

W tym roku, do konkursu swoje wiersze zgłosiło aż 139 poetów. Może to świadczyć zarówno o dużym zainteresowaniu tematem związanym z twórczością naszej rodzimej noblistki oraz pokazywać, jak wiele talentów poetyckich wzrasta w swojej świadomości i aspiruje do ujrzenia światła dziennego oraz odnoszenia sukcesów literackich. Tym bardziej jest nam niezmiernie miło przedstawić laureatów tegorocznego konkursu oraz złożyć wyrazy uznania i podziękowania wszystkim jego uczestnikom.

Jury konkursowe w 6. edycji „Herbatki u Grabskiego” przyznało następujące nagrody:

I nagrodę – Wojciechowi Koniecznemu za wiersz „Atlas miejsc, do których jeszcze kiedyś pojadę”, oznaczony godłem „Kunieczko”

II nagrodę – Danielowi Głowackiemu za wiersz „(Krople ciężkie jak winogrona)”, oznaczony godłem „A.O.”

III nagrodę (ex-aequo)  – Agnieszce Ryszkiewicz za wiersz „W odniesieniu do Singapuru czas w Kochi przesunięty jest o dwie i pół godziny, pytanie o to, po co, przez kogo i dlaczego właśnie o dwie i pół godziny nie ma zupełnie sensu”, oznaczony godłem „ASR”

III nagrodę (ex-aequo) – Łukaszowi Weltrowskiemu  za wiersz „To było nasze miejsce”,  oznaczony godłem „Aligator”

III nagrodę (ex-aequo) – Jerzemu Wilanowskiemu za wiersz „Wspomnienie młodości”,  oznaczony godłem „Acheta”

III nagrodę (ex-aequo) – Szymonowi Ciechanowskiemu za wiersz „przeszłość – przyszłości”,  oznaczony godłem „ego”

III nagrodę (ex-aequo) – Witoldowi Witkowskiemu za wiersz „Bez wczoraj nie ma jutra”,  oznaczony godłem „WW”

Jury przyznało także trzy wyróżnienia:

Natalii Kostrzewie za wiersz „Opiekun i podopieczna”, oznaczony godłem „Sumienie”

Andrzejowi Wróblewskiemu za wiersz „Taniec przemijania”, oznaczony godłem „OKO”

Henrykowi Liszkiewiczowi za wiersz „(trochę już mam za sobą)”, oznaczony godłem „Złotówka”.

Pan Grzegorz Grabski, mecenas konkursu „Herbatka u Grabskiego” przyznał również osobiste wyróżnienie dla Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej za wiersz „Przestrogi przeszłości”, oznaczony godłem „Przygrywka”.

Wszystkie wiersze laureatów zostały zaprezentowane i odczytane podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród.

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy talentu i wyjątkowej umiejętności tkania ze swoich myśli subtelnych i przemawiających strof poetyckich, a wszystkim uczestnikom konkursu życzymy dalszego rozwoju pióra w meandrach literatury, do których należy poezja.