Ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie DKK Skorosze odbyło się 16 grudnia. Tematem dyskusji były dwie książki: „Powieść bez O” Judith W. Taschler i „Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami” Justyny Dąbrowskiej.

„Powieść bez O” to historia łącząca w zaskakujący sposób losy ludzi żyjących we współczesnej Austrii i na Syberii w radzieckich łagrach. Obserwujemy bohaterów dwóch różnych światów, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Poznajemy intencje i motywacje postaci, konflikty i dramaty rozgrywające się zarówno w nich samych jak i w otaczającej je rzeczywistości. Szukając logiki, sensu i celowości w opisanych historiach, dochodzimy razem z narratorem do wniosku o przypadku rządzącym ludzkim losem i niemożności przewidzenia efektów zdarzeń.

Książka Justyny Dąbrowskiej to z kolei zbiór wywiadów z osobami, które autorka nazywa mistrzami – z naukowcami, artystami, myślicielami, pisarzami. Dąbrowska pyta swoich rozmówców, którzy większość życia mają już za sobą, o to, co jest warte starania. Interlokutorzy – mędrcy szepczą nam do ucha swoje refleksje nt. życia i śmierci, przemijania oraz właśnie tego, co w tym wszystkim jest najważniejsze, czego nie powinniśmy przeoczyć. Nie narzucają swojego zdania, przeciwnie – z szacunkiem i wyrozumiałością dzielą się doświadczeniami i wnioskami wynikającym z ich obserwacji świata. Swoimi przemyśleniami podnoszą na duchu i przekonują, że „Nie ma się czego bać”.

Zapraszamy do lektury.