Na zdjęciu widać książki, zakładki do książeki duży napis DKK

We wtorek 1 czerwca b.r. odbyło się spotkanie DKK, tym razem stacjonarnie. Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na ten moment.

Tematem dyskusji były dwie książki. Pierwsza z omawianych lektur tego wieczoru, to bardzo udany debiut literacki francuskiej pisarki Aurelie Valognes -„Przegwizdane”. Główny bohater – Ferdinand Brun – to zrzędliwy osiemdziesięciolatek żyjący w konflikcie z całym otoczeniem. Żona od niego odeszła, a córka wyprowadziła się do Singapuru. Jedyną jego towarzyszką jest sunia Daisy, która pewnego dnia gdzieś się gubi… Sfrustrowany całą sytuacją senior, postanawia popełnić samobójstwo. Po nieudanej próbie, córka decyduje się umieścić go w domu starców. Wydaje się, że gorzej już być nie może… aż do dnia, w którym Juliette – dziesięcioletnia dziewczynka – i sąsiadka pani Claudel włamują się do jego domu, co ma nieprzewidziany wpływ na jego dalsze życie.

To naprawdę ciekawa lektura, która w przystępnej i zabawnej formie uczy nas doceniać każdy dzień. Gorąco polecam!

Kolejną książką, o której żywo dyskutowali uczestnicy DKK, była powieść „Snoby” Juliana Fellowesa. Autor po raz kolejny przenosi czytelnika do świata wyższych sfer, świata doskonale mu znanego. „Snobów” – tak jak inne powieści Juliana Fellowesa – czyta się świetnie, bo choć autor mówi o moralności, z pewnością nie jest moralizatorem. Wnioski pozostawia czytelnikowi, skupiając się na portrecie życia elit, obrazując jego smaczki, kreśląc absurdy i podłości, a przy tym wszystkim – zarażając tęsknotą za tym niedostępnym światem.

Ewa Furmanik

Koordynator DKK w Filii “Niedźwiadek”