Miło jest nam poinformować, że Biblioteka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2021” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach projektu nasza Biblioteka otrzymała i wprowadziła do udostępniania czytelnikom dwa egzemplarze odtwarzaczy cyfrowych książek mówionych – Czytak 4. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych. Nasze placówki wypożyczają urządzenia osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku.
Czytelnicy mogą wypożyczać Czytaka wraz z cyfrowymi książkami mówionymi w Oddziale „Czechowice” przy ul. Plutonu AK „Torpedy” 47 oraz w Filii „Gołąbki” przy ul. Czerwona Droga 6. Osoby, posiadające własne urządzenie Czytak mogą przynieść kartę pamięci Czytaka, na którą zostaną nagrane wybrane pozycje książkowe.
Czytak jest:
prosty w obsłudze, przenośny, wyposażony w głośnik i doskonale wyczuwalną klawiaturę w pełni udźwiękowiony, przyjazny dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz dla seniorów.
Czytak to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią czytać a wada wzroku im na to nie pozwala. Osoby niewidome lub słabo widzące mogą nieodpłatnie korzystać ze zbioru cyfrowej książki mówionej, Na Czytaku można także odtwarzać coraz powszechniej dostępne audiobooki, muzykę oraz dokumenty tekstowe,
Słuchanie książek na Czytaku jest bardzo proste i wygodne.
Jednocześnie do zasobów bibliotecznych zostało włączonych 2848 książek cyfrowych na Czytaki. Pełna lista książek dostępna jest tutaj: katalog.
Dodatkowo Biblioteka wyposażona została w tabliczki informacyjne z zapisem w alfabecie Braille’a oraz na tagach NFC. Tabliczki służą oznakowaniu w sposób dostępny – dla osób niewidomych i słabowidzących – wybranych pomieszczeń, m.in. gabinetów dyrekcji, sekretariatu, toalet dla czytelników. Tabliczki wykonane zostały w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, realizowanego przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy realizuje różnorodne działania mające na celu poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej, mając na uwadze osoby z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.
W celu łatwiejszego wyszukiwania informacji w tym zakresie została przygotowana specjalna podstrona: Biblioteka Dostępna, na której można również znaleźć kontakt do koordynatora dostępności w Bibliotece i zgłosić swoje szczególne potrzeby lub propozycje rozwoju i otwartości Biblioteki na dostępność.