Styczniowe spotkanie w Filii Niedźwiadek, zostało zorganizowane w formie online. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o książkach, które ostatnio zostały przez nas przeczytane: „Talita” Pawła Huelle, „Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller.

Paweł Huelle, pisarz mocno związany z Gdańskiem, wydał kilka powieści i zbiorów opowiadań, które umocniły jego literacką pozycję i przyniosły mu popularność wśród czytelników. W „Talicie”  autor przywołuje dawno utracone światy. Dwanaście historii, w których przeszłość oraz przyszłość łączą się w jedną opowieść. W opowiadaniach tych są elementy realizmu magicznego, które jednak nie stanowią istoty opowiadanych przez autora historii.  Dla pisarza nadal najważniejsi pozostają ludzie i ich niezwykłe życiorysy.

Anna  Dziewit-Miller - pisarka i dziennikarka. W literackim dorobku pisarki znajdują się powieści „Od jednego Lucypera”, „Góra Tajget”, „Disko” oraz  „Damy, dziewuchy, dziewczyny”. Książka „Od jednego Lucypera”, opowiada o mrocznych latach 40. ubiegłego wieku, o tym, jak silnie II wojna światowa i stalinizm wpłynęły na polskie rodziny, o udziale kobiet w historii, a także o klasowej emancypacji. Mimo tego, że tematyka obu pozycji jest dość przygnębiająca to, warto je jednak przeczytać.

Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 7 lutego 2021

Relację przygotowała
Ewa Furmanik