Spotkanie autorskie z Małgorzatą Pawlak

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Małgorzatą Pawlak, autorką książki “Spacer z Motylem”.

Jak mówi sama autorka: “Książka  powstała 3 lata po śmierci mojej 15-letniej córki Julii wskutek wypadku samochodowego na trasie S8, za Radziejowicami w stronę Warszawy, która była w tamtym czasie w ogromnej przebudowie. W wypadku uczestniczył mój mąż, syn – starszy brat Julii, i ona sama, która odniosła największe obrażenia. Została przetransportowana, z wieloma przygodami, do szpitala w Łodzi. Po dwóch tygodniach walki o życie, nastąpiła śmierć mózgu. Bardzo w tamtym czasie poszukiwałam wszelkich informacji na temat straty dziecka, pragnęłam przeczytać książkę napisaną przez innych rodziców, którzy stracili dziecko – ale takiej nie znalazłam. Chciałam przejrzeć się w emocjach tych rodziców, porównać swoje zachowania, znaleźć sens tego co się stało i poszukać nadziei. Nie znalazłam…

Na rynku księgarskim czy w internecie istnieją jedynie poradniki o żałobie, teoretyczne, lub kilka wydanych książek o śmierci matek i ojców.
Polski rynek literacki odnoście straty jest bardzo ubogi. I to nie tylko jeśli chodzi o stratę dziecka, ale o stratę w wymiarze uniwersalnym.
O stracie się nie rozmawia, pozostaje tabu.

Żałobnikom nie zadaje się pytań, nie narzuca pomocy – bezpieczniej jest się usunąć z tej niekomfortowej sytuacji. Wynika to z niewiedzy zachowania się właśnie w takiej sytuacji. Nikt do tej pory tak naprawdę nie podzielił się praktyczną wiedzą jak pomagać w żałobie, ani żaden rodzic nie podzielił się doświadczeniami własnej żałoby “z pierwszej ręki”.

Spotkanie odbędzie się 3 października o godzinie 18.00 w Filii “Gołąbki”, ul. Czerwona Droga 6.

Przejdź do góry