Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

W dniu 01 lutego 2022 r. Dyskusyjny Klub Książki w Filii „Niedźwiadek” zebrał się,  by omówić książkę Anny Janko „Finalistka”. Autorka, polska poetka, pisarka, felietonistka, krytyczka literacka, w niecodzienny sposób opowiada o życiu Hanki – ukochanej przez czytelników bohaterki z powieści „Dziewczyny z zapałkami” i „Pasji według św. Hanki”. Hanka M. to pisarka w dojrzałym wieku, która sporo w życiu przeszła. Ma za sobą trudną młodość, nieudane związki i inne przykre doświadczenia.

„W audycji „Moje książki” Anna Janko stwierdziła, że dekada między pięćdziesiątką a sześćdziesiątką to chyba jeden z najciekawszych okresów w życiu kobiety, która wie, że coraz mniej jest kobietą taką, jaką oczekuje się od niej, by była, a coraz bardziej staje się takim człowiekiem uniwersalnym”… Życiowy power pozostaje, a nawet się zwiększa. Kobiety zaczynają robić mnóstwo bardzo ciekawych rzeczy, często tych, które odkładały na potem…

– W tym okresie kobieta, z jednej strony, ma już upragnioną wolność od obowiązków domowych, macierzyńskich, z drugiej – okazuje się, że to wszystko przychodzi, sprawiedliwie, ale jakby za późno. O tym jest „Finalistka” – do finału jest bardzo mało czasu…”. Książka napisana pięknym językiem, wymaga skupienia.

Spotykamy się za trzy tygodnie (22.02.22 r.). Zapraszamy, nie musisz mieć wizy, ani biletu lotniczego, aby odbyć z nami podróż do ziemi obiecanej, a wszystko za sprawą książki Ewy Winnickiej „Greenpoint: kroniki Małej Polski”.

Relacja: Ewa Furmanik – koordynator DKK Filii “Niedźwiadek”

e.furmanik@bpursus.waw.pl