Grupa dwunastu osób dyskutuje przy stole

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się we wtorek 14.  grudnia w przedświątecznej atmosferze, przy choince i filiżance herbaty. Rozmawiano o książkach: „Bal szalonych kobiet” Victorii Mas  i „Siedem życzeń” (praca zbiorowa).

Jak zwykle spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia autora książki – Victorii Mas. „Bal szalonych kobiet” to bardzo ciekawa lektura inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i autentycznymi ludzkimi dramatami. Autorka opowiada w niej historię kobiet umieszczanych w szpitalu psychiatrycznym Salpetriere w Paryżu w XIX wieku. W owych czasach w miejscu tym zamykano kobiety najczęściej zdrowe ale takie, które nie zachowywały się tak, jak chcieliby tego mężczyźni. Szpital, który opisuje Mas, nie jest bezpiecznym miejscem. Przebywające w nim kobiety są pozbawiane godności osobistej i poddawane różnym doświadczeniom medycznym. Książka przedstawia sposób napiętnowania kobiet przez ówczesne społeczeństwo, które dawało przyzwolenie mężczyznom na tego typu działania, zasłaniając się troską o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Druga książka „Siedem życzeń” to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w wigilię, na Mazurach. Każde z tych opowiadań napisała inna autorka, co ciekawe, że wszystkie się przeplatają, a bohaterką łączącą je jest babcia Agnieszka, jej pensjonat Pod Kurą i Najlepsze Radio na Świecie. Książka wprowadza w klimat świąt, napisana jest prostym językiem i czyta się ją z przyjemnością.

Relację przygotowała
Ewa Furmanik