W ostatnią niedzielę (23.06.24 r.) mieszkańcy Ursusa całymi rodzinami przychodzili do Parku Czechowickiego, gdzie na scenie i wśród alejek spacerowych odbywał się piknik „Czerwiec’76”.  Główną atrakcją dnia były wyeksponowane w parku oryginalne traktory marki Ursus, na które dzieci mogły wchodzić, pokręcić sobie kierownicą, a nawet puścić parę z tłumika – mając przy tym ogromną frajdę i wiele radości.

Przy stoisku Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus również było kilka atrakcyjnych propozycji związanych z historią naszej dzielnicy, w których brali udział zarówno najmłodsi, jak i najstarsi mieszkańcy Ursusa (jedna pani miała prawie 90 lat).

Dzieci chętnie przysiadały się do strefy kreatywnej, gdzie przy wsparciu bibliotekarzy tworzyły wielobarwne i wielofakturowe kolaże z traktorów. Młodzież i osoby dorosłe z pewną nieśmiałością, ale i zaintrygowaniem podchodzili do strefy quizów, gdzie losując zagadki odpowiadali na pytania dotyczące fragmentów dawnego Ursusa. Stwarzało to doskonałą okazję do powspominania miejsc – gdzie, co było, jak wyglądało kiedyś a jak obecnie. W nagrodę każda osoba otrzymała na pamiątkę od Biblioteki jedną z trzech – do wyboru – książkę tematycznie związaną z dzielnicą.

Jednak głównym wydarzeniem tego dnia na stoisku Biblioteki były spotkania ze znanymi osobami i autorami książek. Byli wśród nich:

  • Zbigniew Janas – legendarny działacz opozycji demokratycznej, polityk, poseł na Sejm w latach 1989-2001
  • Jan Król – polski ekonomista i polityk, poseł na Sejm w latach 1997–2001, wicemarszałek Sejmu
  • Jerzy Stępień – polski prawnik i polityk, senator, sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1999-2008

Grono zainteresowanych osób oraz zaintrygowani przechodnie z ciekawością przysłuchiwali się gościom, a potem aktywnie włączali się do dyskusji zarówno z autorami książek, jak i między sobą. Trwały one nawet jeszcze jakiś czas po oficjalnym zakończeniu imprezy piknikowej „Czerwiec’76” zorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Ursus.

Poza częścią historyczną na stoisku Biblioteki można było również zapoznać się z ofertą zajęciową skierowaną do dzieci na czas rozpoczynających się właśnie wakacji. Bibliotekarze w każdej z 5 placówek w Ursusie – na Czechowicach, Niedźwiadku, Gołąbach oraz dwóch na Skoroszach przygotowali specjalny program „Wakacje w Bibliotece”.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i Facebooka po nowe wiadomości o tym, co można znaleźć i co dzieje się w Bibliotece.