Przedświąteczne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki “Niedźwiadek” odbyło się we wtorkowe popołudnie 4 kwietnia br., jak zwykle w miłej atmosferze, tym razem w Caffe Beza.

Tematem dyskusji była książka „Szwecja: gdzie wiking pije owsiane latte” dwóch popularnych blogerek Aldony Hartwińskiej i Mileny Zaremby, która wywołała burzliwą dyskusję. Autorki tej publikacji opowiadają czytelnikom o Szwecji i szwedzkiej codzienności (m.in. kosztach życia, edukacji, ubezpieczeniach, tradycjach i wielu innych sprawach.) Słysząc o Szwecji, od razu kojarzymy ten kraj z Nagrodą Nobla lub z Ikeą, jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę, ile szwedzkich wynalazków używamy każdego dnia. Szwedzi to naród zdyscyplinowany, dbający o swój kraj, piękną przyrodę, szanujący własną prywatność.

Publikacja nie do końca spodobała się wszystkim klubowiczom. Jest bardzo subiektywna, autorki unikają krytyki Szwecji, natomiast nie skąpią jej wobec Polski (a przecież każdy kraj oprócz mocnych stron ma też swoje problemy). Omawianą książkę trudno uznać za reportaż, bardziej jest zlepkiem blogów. Jej dużym minusem jest brak mapy, jest też dość chaotyczna, choć napisana w lekkim stylu.

Kolejne spotkanie DKK planujemy na 18. Kwietnia. Tematem dyskusji będą dwie książki: „Gdzie jesteś, piękny świecie”/ S. Rooney i „Julita i huśtawki” H. Kowalewska.

Koordynatorka DKK „Niedźwiadek”

Ewa Furmanik

Osoby siedzą wkoło stołu. Na stole książka, ciasto, kawa, herbata.