5.12.2023 r. w Oddziale „Czechowice” mieliśmy przyjemność gościć pana Cezarego Harasimowicza – pisarza, scenarzystę, aktora i dramaturga.

W spotkaniu autorskim wzięły udział dzieci z klasy 5. szkoły podstawowej. Tematem rozmów były uczucia, jakie w człowieku są wyzwalane  podczas różnych sytuacji codziennych i niecodziennych, oczywistych i mniej zrozumiałych.

Podłożem do dyskusji były trzy książki tego autora: „Uśmiech”, „Mirabelka” i „Tygrys”. Każda z nich przedstawia głęboko poruszającą historię oraz prezentuje wybitne walory humanistyczne tekstu.

Podczas gdy pierwsza z książek opowiada o dziewczynce, która po śmierci mamy przestała się uśmiechać, to następna sięga do wydarzeń sprzed II Wojny Światowej i opisuje ludzkie historie w tamtym okresie.

Trzecia z kolei książka „Tygrys” – pokazuje życie dzikich zwierząt, opowiada o dobrych i złych ludziach, a to wszystko w świetle i kontekście odwiecznej potrzeby wolności.

Na szczęście wszystkie przedstawione historie kończą się szczęśliwie, co pozwala piątoklasistom wyjść ze spotkania autorskiego nie tylko z subiektywną refleksją i zamyśleniem, ale również z nadzieją na poprawę losu każdej istoty na tej ziemi.