Zajęcia dla dorosłych 60 + prowadzone przez bibliotekarzy systemem akademickim, z podziałem na dwa semestry: letni (luty-czerwiec) i zimowy (październik-styczeń). W każdym semestrze jest inna grupa seniorów. Prowadzone są głównie zajęcia na poziomie podstawowym. Kurs składa się z dwóch etapów:

 1. Poznajemy podstawy. Kursanci zapoznają się z obsługą komputera: klawiaturą, monitorem i myszką. Aby nauka była przyjemniejsza i łatwiejsza  do programu została włączona gra na refleks (pasjans). Seniorzy bardzo często mają problem z poruszaniem się myszki po stole i trafianiem kursora we wskazany na pulpicie punkt. W dalszej części prowadzone są zajęcia z przepisywania tekstu w programie WORD. Dzięki temu zadaniu poznają klawiaturę w praktyce, uczą się najważniejszych przycisków.  Po opanowaniu podstawowych funkcji programu WORD uczą się wklejać i wycinać tekst oraz bawią się nim poprzez zmianę wielkości i rodzaju czcionki. Następnie wprowadza się zapisywanie pliku na pulpicie, tworzenie folderów i przenoszenie ich. Na koniec „ciężkiej pracy” jest wprowadzenie w świat wirtualny, czyli Internet.
 2. Pogłębiamy wiedzę o Internecie. Drugi etap rozpoczyna się poznawaniem różnych wyszukiwarek. Kursanci zaglądają na najpopularniejsze strony internetowe. Zapoznają się ze stroną internetową biblioteki i przeglądają różne zakładki. Uczą się wyszukiwać zbiorów bibliotecznych. W serwisie internetowym Youtube oglądają filmiki. Poznają także lokalizację (mapę). Mogą odbyć swój pierwszy wirtualny spacer po swojej ulicy i zobaczyć swój dom. Zapoznajemy kursantów z wyszukiwarką połączeń ZTM.  Sami mogą sprawdzić linie tramwajowe, linie autobusowe czy kolejowe lub znaleźć rozkład jazdy. Kurs kończy się założeniem poczty internetowej i nauką wysyłania i odbierania wiadomości drogą mailową.

Po zakończeniu kursu seniorzy potrafią sami napisać pismo do Urzędu i łatwiej jest im porozumiewać się z najbliższymi drogą mailową.

Warunkiem uczestnictwa jest zapisanie się do Biblioteki Publicznej w Ursusie (posiadanie elektronicznej karty czytelnika). Zajęcia są bezpłatne.

Ograniczona ilość miejsc. Obowiązują zapisy.

Tel: (22) 882 43 00 wew. 1/2

 • Osoba prowadząca
  Lucyna Dąbrowska/Kamil Dąbrowski

 • Czas
  I grupa: wtorki, godz. 13:00-14:00
  II grupa: środy, godz. 13:00-14:00

 • Miejsce
  Czytelnia nr XIX
  ul. Plutonu AK "Torpedy" 47

 • Wiek
  60+